Ana içeriğe atla

Yatırım sabır ve emektir.


  Burada yazılan  yorumlar yatırım tavsiyesi değildir, batırım tavsiyesidir.

Acemi yatırımcıyız birçoğumuz, burada aslında önemli olan yatırım yapmayı bilmek değil, yatırımcı psikolojisine sahip olmak. Zarar ederken korkmamak, kar için makul ve mantıklı noktaları beklemek. Elbette herkes teknik analiz bilmek zorunda değil ama bazı gözden kaçırdığımız noktalar var.

Dolar evet Uzun vadede kazandıran bir yatırım aracı ancak sürekli artmıyor, Doların yüksek olduğunu düşündüğünüz dönemlerde, Viop'dan satış vermek avantajlı olabilir.Örneğin yazının yazıldığı saatlerde Dolar 7.81 olmasına rağmen Viop Aralık sonu kontratında 7.91. Siz doları yüksek buıluyorsanız, Viop da şu an satış kontratı açabilir ve bunun sonucunda da Dolar Aralık ayına sonuna kadar 7.81 de dahi Olga  para kazanabilirsiniz. Çünkü Tarih 31 Aralık'a yaklaştıkça Viop fiyatı spot fiyatına yani o Anki fiyatına yaklaşacak, çünkü Viop fiyatına faiz ekleniyor, aynı şeyi Hisse senetleri içinde yapabilirsiniz. Yalnız benim orada tercihim ilerki aylar, yeterince prim yapmış olduğunu düşündüğünüz bir hisse, ilerisi için aşırı fiyatlandıysa viop fiyatının içinde faiz olduğu için orada sat verebilir ve hisse düşerse para kazanabilirsiniz. Viop size düşüşlerden de para kazandırabilecek bir mekanizmadır. Ayrıca Viop da işlem de olan yada olmayan paranıza günlük faiz yani nema alabiliyorsunuz.Gram Altın fiyatına bakarken Ons altın fiyatını göz ardı ediyoruz, defalarca açıklandığı halde yine de Gram altın ile Ons altın fiyatı kolerasyonunu gözden kaçıyoruz. Örenğin Dolar düşüp Ons altın çıkarsa Gram altın Hala yüksebilir. Dolar yükselip Ons altın çıkarsa yine TL bazında Gram Altın yüksebilir, her ikisi Berber düşerse güzel alım fırsatları da verebilir. Buda yapılan yanlışlardan biri.

Yatırım fonları da iyi biter yatırım aracıdır ancak al-sat yapmanızı engeller

Doların düşeceğine inanıyorsanız Uzun Vadeli Borçlanma araçları alabilirsiniz. Petrol ile ilgileniyorsanız Akbank Petrol fonu var, Emtia ile ilgileniyorsanız İş bankası Emtia Fonu, Teb ve Qnb Finansbank'ın dövize endekli kira sertifikaları fonu var.

Değişken fonder genelikle hisse senedi artışa gore artmakta, Para piyasısı fonları günlük faiz gibidir. Birçok bankanın yurtdışına yatırım yapan Fonları bulunmakta.

Sürekli işleme girmek zorunda değilsiniz, fırsatlar bitmez ama bu demek değil ki eski fiyatına döner. Bu şu Derek ki diyelim siz 5.80 de dollar alamadınız ve 6.80 oldu evet belki bir daha 5.80 olmayacak ama bakın 8.50 oldu ve şimdi 7.80 belki daha da aşağı iner ama bu da bir alım fırsatıdır.

Parça parça alın , Boyle yaparsanız teas de kaldığınız durumlarda maliyet düşürme şansınız olur.


Hisse senedi alırken belki çok hızlı artan hisseleri tercih ediyorsunuz ama unutmayın Hızlı yükseldiği kadar, Hızlı da düşebilir.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi. Athena bu zeki kadının bugünkü Tür

Bıyıklı Canan ağdalı Can

Kadınlar hayatın her alanında geri mi kalıyorlar, aslında bakınca biraz evet, bu evetin nedeni de kadınlar alınmasın, uğraş alanlarını daha fazla erkek erin yoğun olduğu alanlara kaydırıyorlar. Kadınların özellikle pozitif ayrımcılık talepleri beni çıldırtmak için yetebiliyor. Kadınlar her alanda var olmak istiyorlar, bunun ana sebebi de şu ki, erkekler kendilerini hep üstün gördükleri için kadınlarda eşitliği yakalamak istiyorlar, oysa kadın da erkek de kendi içinde yetenekleri olan ayrı ayrı değerlendirilmesi gereken cinsiyetler, oysa biz aynı kefeye koyuyoruz onları, iş bu yüzden pisuarda işemek isteyen kadınlar türüyor, diğer yanda da hamile erkekler, her şey eşit olmak adına. Artık kadınlar baş kaldırıp kendi çocuklarını da kendilerini doğurmaya karar veriyorlar. Sperm bankası diye bir olgu ortaya çıktı. Kıyafetler bir yandan unisex olma yoluna giderken bir yandan da etek giyen erkekler türüyor. Ağda yapılması da erkekler arasında yaygınlaşıyor. Manikür, pedikür de çabası, bırak

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor. İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.