Ana içeriğe atla

Feda Edenler Ayakta Kalırken, Feda Edilenler Boşa Gidiyor. Yere düşen bir ekmeği günah diye alırsan bu seni dindar yapar, ancak yere düşen ekmeği alırken Afrika'daki aç çocuğu, emek veren işçiyi düşünürsen bu seni insan yapar, eğer ekmekten kazılan parayı düşünürsen kapitalist olursun.

Merkez bankasının artırıp artırmayacağı Faizi düşünürsek yukarıdaki verimiz ile çelişiriz. Burada verilen bilgiler yatırım tavsiyesi değildir, ayrıca hiçbir grafiğe de dayanmamaktadır. Ancak yine de biz bu ülkede yaşayan biri olarak fikirlerimizi söyleyelim.

Dolar aldı başını gitti, sonra gördük ki dolar ateşi kolayca düşürüldü. İşin ilginç yanı, geçen ay Faiz artırımı olsaydı Dolar 8.60'a çıkmayacaktı, daha da ilginci Dolar Uzun süre baskılandı hissi verildi. Dolar 6.83'lerde baskılandıktan sonra yukarıya doğru ivmi kazandı. 8.60'lara Helen Doların ateşi Bakan'ın istifası, Merkez Bankası Başkanı'nın değişmesi son Merkez Bankası kurunu 7.62'ye kadar geriledi. Birde şu unutmayalım Dolar Uzun süre gerilemeden ileryemez, hiç bir siyasi yapı ve ülke para biriminin bu hızla düşüşünü kaldıramaz ve mutlaka bunun bir bedeli olur.


Haftaya bana göre faiz artırımı piyasa beklentilerini  karşılanırsa Dolar'ı Uzun süre 7.62-7.80 yatay bandında, yada Merkez bankası'nın yani 19 Kasım günü kararı açıkladığı gün saat 15'teki kur ile 7.80 arasında gidip geleceğini düşünüyorum.Faiz artırımı olmazsa yine hızlı bir yükseliş olabilir.


Borsa açısından önemli Olan ise her zaman BİST 30'a yatırım yapıp Uzun süre beklemek ve de parça parça alm yapmak gerekir.Borsa ise faiz artırımı sonrası kar satışları gömrüp tekrardan bir geri çekilmede yaşayabilir.

Türkiye gibi ülkeler çok esnek yapıya sahiptirler, kırılgan olduğu etmenler bir değildir, önemli olan kırılganlığı azaltmak, zaten bunu herkes de söylüyor. 


Bakın bu ülke de en can yakıcı olan şey, yapılan yanlışlarda yapılan hataların bedelleri ödeyen insanların boşa feda edilmesi, feda edenler kolayca ayakta kalırken, feda edilenler boşa gitmiş oluyorlar.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi. Athena bu zeki kadının bugünkü Tür

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor. İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum. Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar. Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum. Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish. Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the ha