Ana içeriğe atla

ulusal çıkarı anlamadan öleceğim sanırım.

İnsan gerçekten üzülüyor. Şu gelinen durumda üzülmekte başka yapacak birşey yok. Eskiden gerçekten iktidarı destekleyecek argümanlar vardı. Çünkü Türkiye bu iktidar öncesi bazı saçmalıklara göz yumdu ve adeta bu iktidarın kucağına itildi. Elbette bunda bir kötülük yoktu. Bana göre yoktu, islamcı bir iktidar ülkeyi yönetebilirdi. Daha doğrusu bunun ülkeye şöyle bir katkısı olurdu, ulusalcılık alanın darlığından bizi çıkarıp daha ümmetçi bir hareket ile ülkede daha çok insanı kapsayan iyilikler silsilesi yaşatabilirdi. Burada ümmetçilikten kasıt elbette islami bir yönetim değil daha kapsayıcı bir yönetim. 

Bundan önceki iktidarlarda devletin bekası adı altında gerçek yerine görünene savaş açtılar. Mesela geri götüren tarikatlar yerine sadece türban ile mücadele ettiler. Gerici erkeklere yaşam alanı sunarken türbanı ile var olmak isteyenleri yaşamın dışına itme çabasına girdiler ve bizi bugünlere mahkum ettiler. 

Bu iktidarda bizi başka birşeye mahkum edecek, henüz tam olarak belli değil ama orada da kirli bir ortaklık var. Yine kaybeden Türkiye oldu. Hepimiz birşeyler öğrendik aslında. 

Bir kere ben oy vermenin bir önemi olmadığının farkına vardım. Birde ne kadar etkisiz ve küçük bir birey olduğumunda çünkü siyasiler oldukça ağır defolar taşıyor. Biz aslında neyin ne olduğunu da anlamıyoruz. Bugünün iktidarı ne kadar fazla çelişkili açıklamalar yaptı kendi ters düşen, kimi uygulamalar da cabası. Birde şu yanılgı oldu, makarnaları kömürleri alanlardan değil asıl destek, asıl destek sermayedarlardan. Bu ülkenin cesur insanlarına ve kimi hapis yatanlarına saygı duyuyorum, çünkü biz ülkeyi hapis edilmesine pahasına sevemedik. 

Kullanılmışlık hissi var ve anlaşılmayan bir beka ve ulusal çıkar kavramı. Sanırım ben ulusal çıkar nerede başlar nerede biter öğrenemeden öleceğim. Düşünce ürtmek yerine birbirine nefret üreten 2 ayrı topluma bölündük. 

Elbette ortada bir başarısızlık sözkonusu ama islamcı bir iktidarı kesinlikle başarı bulmayacak, bulmak istemeyecek bir kitlede vardı ama cidden bu kadar kötüsünü ben bile beklemiyordum. 
Eskiden sürekli kendine düşman üretebilen Akp şimdilerde duyarsızlık üretiyor ve bu en çok da beni şaşırtıyor. Bu kadar kötüsünü gerçekten beklemiyordum. 

Vaka mı hasta mı falan derken iş yine döndü dolaştı ulusal çıkarlara geldi, Hayırlı olsun. 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor.

İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum.
Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar.

Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum.

Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish.
Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the hand.

Blac…

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi.


Athena bu zeki kadının bugünkü Türkiy…