Ana içeriğe atla

Corona belki de bize suntan bir fragman


Corona virüsü hayatımızı etkilemeye devam ediyor. Hayatımızın içine Türkiye'de vaka görüldüğünün açıklanması ile iyice girdi.10 Mart tarihinde ilk virus Türkiye geldi ve bugün 47 kişiye ulaştı. Bana göre halen bu virüs dünyaya şekil vermek isteyenlerin bir çabası ve ben Böyle hatırlayacağım.

Herkesi evlerine hapsetmeye, işssiz bırakmaya, psikolojisini bitirmeye doğru gitmek üzere, bakalım önümüzdeki günler bize neler getirecek, dünya emtia ve borsaları diplere doğru giderken, dibinin neresi olduğuna karar verecek olanlar bana göre bu virüsü  ortaya çıkaranlar onlar bize bu virüsün duracağı noktayı gösterecekler.

Zaman herşeyin ilacı, birçok insan mağdur olacak, sağlık sorunları, ekonomik çöküntüler bizi bekliyor,tam olarak nedenini anlamadığımız ; ama herkesi korkutan bir kabus var. Karantina uygulamasından korkma, ölümden korkma, işssizlikten korkma, birçok şey bizi korkutucak gibi durmakta, buralardan nasıl çıkarız bilemiyorum.

Devlet memurları bir bakıma şanslı, işssizlik korkusunu pek de yaşayacaklar gibi durmuyor, ancak diğer insanlar için gerçekten kötü günler oldukça yakında olabilir. Birileri düğmeye basıyor gibime geliyor yada dünyanın tamamanın böyle bir anda etkilenmesini mümkün görmediğimizden böyle düşünüyor olabiliriz.

Bu Corona günleri ne kadar sürer bilinmez, birçok insan sıkıntı yaşayacak, belki de bu sadece yaşadığımız bir fragman, belki de bize hayatlarımızın ne kadar pamuk ipliğine bağlı olduğunu göstermek için yapılmış hamleler.

Bir korku filmi izler  gibi sonunun nereye gideceğini düşünüyoruz, acaba nereye gidecek ve bizi nerelerde daha ne tür olaylarla sıkıştıracaklar.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi. Athena bu zeki kadının bugünkü Tür

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor. İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum. Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar. Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum. Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish. Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the ha