Öne Çıkan Yayın

Ne olursa Olsun Başakşehir'in şampiyonluğu alkışlanmalı.

Devren Kiralık anne ve babalıkBaba olmanın en zor yanlarından biri zamanla oluşması, buna benzer birşeyi Haluk Bilginer'den duymuştum. Babalık aidiyet duygusu zamanla gelişen birşey. Herkes iyi bir çocuk yetiştirmek için çaba harcar elbette  babalarda öyle, ancak günümüzdçce sanırım çocuklar ve anne babalar birbirlerini karşılıklı esir alıyorlar.

Buradaki karşılıklı yarar tam olarak ne bilemiyorum, ancak bilinçli denilen anne ve babalar çocuklarına bir gelecek hazırlamak için çırpınıyorlar yada çırpınıyor gibi görünüyorlar oysa aslında böyle birşey belki de yok belki de bir yanılsama, belki de insanların birbiriyle rekabeti şekil değiştirdi ve bu değişen şekilinde insanda yol açtığı şey rekabeti çocuklar üzerinden sürdürmek.

Özel okullar, güzel oyuncuklar, güzel yemekler, güzel kıyafetler, güzel bir gelecek, herşeyin en güzeli çocuklar için derken, onların okul taksitlerini, masraflarını ödemek için çalışan, kendini çalışmak zorunda hisseden ancak anne ve babalık haklarını bakıcılara, yakın akrabalara devreden, devrederken de bunda bir besi görmeyen anne ve babalar.

İşten yorgun gelen, daha doğrusu işten yorgun gelmeyen çünkü evde daha fazla yorulan anneler, annelik görevlerinin manevi açıklarını , maddi kazanımlar ile kapatmaya çalışıyorlar, elbette babalarda böyle ama babaların rol tarihi daha eski, anneler ise bu şekilde yeniler. Ana gibi yarın olmadığı devirlerden, kredi kartı extreleri yoluyla iletişime geçilen anne modellerine, baba modellerine doğru bir kayış.

İnsanlar aslında neden çocuk sahibi olduklarının bile farkında bile değil sanki, ancak toplumda çocuk yapmanın da burada derinlemesine girmeye gerek görmediğimiz bir sorumluluk hatta ve hatta seks de iyi olmanın göstergesi olduğunu da kabul etmek gerek.

Çocuk istememe hakkınız yok, olmuyorsa mutlaka bir eksik, bir gedik olduğunu düşünen insanlar, aç kurtlar gibi bekleyen tüb bebek merkezleri, çocuk diye dayatan çevreler, sonra da daha çok çalışan ama daha az anne ve babalık yapan anne ve babalar, hatta öyle bir duruma geldi ki iş yerine dinlemek için giden, orada daha dinlenmiş hisseden anne ve babalar.

Yorumlar