Ana içeriğe atla

Biz sıradan insanlar barışın yanında yer almalıyız


Geçen hafta cuma günü 15 Mart 2019 tarihinde Yeni Zelanda Christchurch kentinde 2 camiye bir cani tarafından yapılan saldırı sonucu 50 müslüman hayatlarını kaybetti.
Bununla ilgili belki onlarca, yüzlerce analiz okudunuz. Bunların çoğu ufkunuzu açmaktan öte niyet taşıyorlardı. Birçoğu size kin yükledi. Hatta bazılarında var olan kini de ortaya koydu.
Dünyanın her hangi ülkesinde her hangi dine mensup olursa olsun ibadet yaparken insanlar öldürülüyorsa bunu yapan kutsanmaz.

Böyle bir kutsanmaya gidilmez, bu övülmez, buna karşın verilecek refleks de Ayasofya'yı açma talebi olmaz, bunun zaten mümkün olmadığı popülizm seven siyasetçilerin bile bu konudan uzak durmasından belli. Bu saldırı sonra Türkiye bir kadını çok iyi tanımalı, hatta tüm müslüman alemi Jacinda Ardern, hiç lafı eğmedi bükmedi ve nasıl davranılması gerekiyorsa öyle davrandı. Bu olayın Yeni Zelanda'da  olması bir bakıma ilginç geldi.Bugüne kadar tanımış olduğum Avusturalya ve Yeni Zelanda vatandaşları hep bana sempatik ve iyi niyetli gelmiştir. Elbette bir olay tüm toplumu yargılamayı gerektirmez.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün bu ülkeler tarafından çok da hoş karşılanmayan açıklamasını açıkçası bende hiç hoş bulmadım, gereksiz bir cümleler topluluğuydu benim kanımca. Hepimizin barışa herşeyden daha çok ihtiyacı var, kini, nefreti körüklemek yerine birbirimizi anlamaya buna Batı dünyasınında Müslüman Alemininde ihtiyacı var. Bizler yani sıradan insanlar başkalarının, güç sahiplerinin savaşında yada onların yer kapma mücadelelerinde taraf olmamalıyız, biz sıradan insanlar barışın yanında yer almalıyız.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi. Athena bu zeki kadının bugünkü Tür

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor. İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum. Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar. Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum. Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish. Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the ha