Öne Çıkan Yayın

Biz sıradan insanlar barışın yanında yer almalıyız


Geçen hafta cuma günü 15 Mart 2019 tarihinde Yeni Zelanda Christchurch kentinde 2 camiye bir cani tarafından yapılan saldırı sonucu 50 müslüman hayatlarını kaybetti.
Bununla ilgili belki onlarca, yüzlerce analiz okudunuz. Bunların çoğu ufkunuzu açmaktan öte niyet taşıyorlardı. Birçoğu size kin yükledi. Hatta bazılarında var olan kini de ortaya koydu.
Dünyanın her hangi ülkesinde her hangi dine mensup olursa olsun ibadet yaparken insanlar öldürülüyorsa bunu yapan kutsanmaz.

Böyle bir kutsanmaya gidilmez, bu övülmez, buna karşın verilecek refleks de Ayasofya'yı açma talebi olmaz, bunun zaten mümkün olmadığı popülizm seven siyasetçilerin bile bu konudan uzak durmasından belli. Bu saldırı sonra Türkiye bir kadını çok iyi tanımalı, hatta tüm müslüman alemi Jacinda Ardern, hiç lafı eğmedi bükmedi ve nasıl davranılması gerekiyorsa öyle davrandı. Bu olayın Yeni Zelanda'da  olması bir bakıma ilginç geldi.Bugüne kadar tanımış olduğum Avusturalya ve Yeni Zelanda vatandaşları hep bana sempatik ve iyi niyetli gelmiştir. Elbette bir olay tüm toplumu yargılamayı gerektirmez.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün bu ülkeler tarafından çok da hoş karşılanmayan açıklamasını açıkçası bende hiç hoş bulmadım, gereksiz bir cümleler topluluğuydu benim kanımca. Hepimizin barışa herşeyden daha çok ihtiyacı var, kini, nefreti körüklemek yerine birbirimizi anlamaya buna Batı dünyasınında Müslüman Alemininde ihtiyacı var. Bizler yani sıradan insanlar başkalarının, güç sahiplerinin savaşında yada onların yer kapma mücadelelerinde taraf olmamalıyız, biz sıradan insanlar barışın yanında yer almalıyız.

Yorumlar