Ana içeriğe atla

Halk için iktidardan iktidar için halkaİktidar ilk geldiğinde daha halka dönüktü. Bir hizmet etme sevdası vardı ve toplumun beklediği şeylerde vardı yapılacaklar miras bırakılmıştı ve iktidar bunları yaptı yapmaya çalıştı.

Bu arada hiçbir zaman meşrutiyetini kabul ettiremedi. Kabul ettirmek adına her çevreden insanı vekil yapmaya çalıştılar olmadı. İttifaklar yaptılar sonra pahalıya patladı. Yapmasalardı bu sefer iktidara patlardı. 

Sonra güçlendiler. Çözüm sürecini bile masaya getirdiler. Bu arada güç sarhoşluğu da başladı ve yanlışlar yapılmaya başladı. Bu sefer halk için iktidardan iktidar için halka geçtiler. 

Sandık yolu ile iktidardan düşme olasılıkları varken sandık dışında ona karşı nerdeyse 7 düvel birleşmiş imajı pekişti. Buna en büyük etken bazı insanların gereksiz yerden yani partiden vekil olması ve bazı partilerin birbiriyle sadece birini koltuktan indirmek uğruna ittifak kurmaları. 

Burada zafer sarhoşluğun yaptırdığı en büyük hatalardan biri de yüzde 50 artı 1 oy alınacak sistem getirilmesi böylece aslında diğer partilere olanak tanındı ya da belki de kim bilir bilerek yapıldı 2 kutuplu bir Türkiye daha kolay ikna edilirdi çünkü ya onlardan olacaksın ya bizden. Muhalefet bu blöfü yedi. Oysa ayrı ayrı olarak sonrasında yasalar yapılırken içeride güçler birleşse çok daha kolay olurdu. 

O zaman MHP’ye de hareket alanı açılırdı. Ama biz ve onlar fikri MHP’yi devletten yana olmayı zorladı. Çünkü bu tarafa isteklerini daha kolay kabul ettireceğini gördü. Diğer tarafta uzlaşılması gereken minimum 3 parti varken bu taraf sadece 1. Böyle olunca 2’li sistem de AKP’nin ömrü uzadı. Çünkü diğerleri de aslında yaptıkları uygulamalar ile çok da demokratik olmadıklarını gösterdiler ve gösterdikleri adaylarda cabası. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi. Athena bu zeki kadının bugünkü Tür

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor. İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum. Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar. Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum. Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish. Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the ha