Öne Çıkan Yayın

Ne olursa Olsun Başakşehir'in şampiyonluğu alkışlanmalı.

Halk için iktidardan iktidar için halkaİktidar ilk geldiğinde daha halka dönüktü. Bir hizmet etme sevdası vardı ve toplumun beklediği şeylerde vardı yapılacaklar miras bırakılmıştı ve iktidar bunları yaptı yapmaya çalıştı.

Bu arada hiçbir zaman meşrutiyetini kabul ettiremedi. Kabul ettirmek adına her çevreden insanı vekil yapmaya çalıştılar olmadı. İttifaklar yaptılar sonra pahalıya patladı. Yapmasalardı bu sefer iktidara patlardı. 

Sonra güçlendiler. Çözüm sürecini bile masaya getirdiler. Bu arada güç sarhoşluğu da başladı ve yanlışlar yapılmaya başladı. Bu sefer halk için iktidardan iktidar için halka geçtiler. 

Sandık yolu ile iktidardan düşme olasılıkları varken sandık dışında ona karşı nerdeyse 7 düvel birleşmiş imajı pekişti. Buna en büyük etken bazı insanların gereksiz yerden yani partiden vekil olması ve bazı partilerin birbiriyle sadece birini koltuktan indirmek uğruna ittifak kurmaları. 

Burada zafer sarhoşluğun yaptırdığı en büyük hatalardan biri de yüzde 50 artı 1 oy alınacak sistem getirilmesi böylece aslında diğer partilere olanak tanındı ya da belki de kim bilir bilerek yapıldı 2 kutuplu bir Türkiye daha kolay ikna edilirdi çünkü ya onlardan olacaksın ya bizden. Muhalefet bu blöfü yedi. Oysa ayrı ayrı olarak sonrasında yasalar yapılırken içeride güçler birleşse çok daha kolay olurdu. 

O zaman MHP’ye de hareket alanı açılırdı. Ama biz ve onlar fikri MHP’yi devletten yana olmayı zorladı. Çünkü bu tarafa isteklerini daha kolay kabul ettireceğini gördü. Diğer tarafta uzlaşılması gereken minimum 3 parti varken bu taraf sadece 1. Böyle olunca 2’li sistem de AKP’nin ömrü uzadı. Çünkü diğerleri de aslında yaptıkları uygulamalar ile çok da demokratik olmadıklarını gösterdiler ve gösterdikleri adaylarda cabası. 

Yorumlar