Öne Çıkan Yayın

Ne olursa Olsun Başakşehir'in şampiyonluğu alkışlanmalı.

Asgari ücreti sanki seçim ve Muhalafet belirliyor.


Asgari ücreti daha çok Ana Muhalefet Partisi belirliyor gibi, tabi bunda seçime gidiyor olmanında katkısı büyük, bu seçim dönemlerinde asgari ücretin gündeme gelmesi iyi oluyor. Asgari ücrette bir iyileşme var.Ancak iyileşme TL bazında aslında dolar bazında 42 USD geriledi.Yıl içinde eflasyon oranı kadar Dolar artarsa 64 USD daha değer kaybetmesi büyük bir olasılık.Bugün 384 Usd seviyesinde olan asgari ücret 320 USD bandına ve belki de çok daha fazlasına gerileyebilir.

Ülkedeki birçok şey Dolar artınca yüzde yüze yakın hatta daha da fahiş oranda artarken Asgari ücret 42 USD daha az bir rakama takabül ediyor. Ancak yine de artış oranı makul çünkü asgari ücret arttıkça eleman çıkarma veyahut bazı kazanılmış haklardan kısıtlama oluyor.

İnsanlar ücretten çok iş sahibi olabilmenin peşinde. Aslında ülkede ekonomi gariban için kötüye giderken, Orta Sınıfın tüketim çılgınlığı da fiyatların yüksek kalmasını sağlıyor, çünkü fiyatlar ne kadar yükselirse yükselsin insanlar çılgınlar gibi tüketmeye devam ediyor.


Yorumlar