Öne Çıkan Yayın

Ölümsüzlüğün insanlığa faydası olmaz.


Din belki de çıkış noktası itibarıyla insanları dikizlemek için uydurulmuş da olabilir. Allah'a olan inancımız var ve kendimizi Müslüman olarak adlandırıyoruz. Ancak bu düşünmemiz gereken bir husus. Sonuçta zenginlerin pastayı topladığı bu dünyada belki de fakirlere sunulması gereken bir ütopya olarak Cennet var.

Yoksa zenginin malını nasıl korayacaklar, dünyanın bütün fakirleri ayaklansa gelir eşitsizliğine çözüm bulunabilir, ancak buradaki ikilem bambaşka o da şu, gücü ele geçiren empati kurmayacak ve kendi imparatorluğunu kuracak. İşte burada din lazım, toplumları ancak ilahi bir güç ile sınırlandırabilirsin, belki de din bir dizginlenme aracı.

Ancak insanın yaratılışı, yaşayışı incelendiğinde muzaam bir ilim ve düzen sözkonusu. Öyle bakınca insan yeniden inanç merkezine kayıyor.

İnsan belki de gün gelir ölümsüzlüğe de kavuşur, ama bunun insanlığa bir faydası olabilir mi sanırım olmaz gibime geliyor, ölümsüzlük insanlığa faydalı mıdır kanımca değil. İnsan kendini yücelttikçe daha da batağa sürüklenecektir. Doğaya insandan daha fazla zarar veren bir canlı olduğunu düşünemiyorum.


Yorumlar