Öne Çıkan Yayın

ulusal çıkarı anlamadan öleceğim sanırım.

Dini değil daha erdemli eğitime ihtiyacımız var.


Eğtim kalitesi her geçen gün düşüyor. Bunda birçok insan hem fikir. Bizim devirde İmam Hatiple yok sayılıyordu, şimdi ise her yerde bir İmam Hatip. Her ikisi de bir intikam duygusuydu. Bu duygu ile her yer İmam Hatip dolmaya başladı. İnsanların ihtiyacı olan daha çok din eğitiminden çok aslında doğru din eğitimi.

Birde şuradaki anlamsızlığı ortadan kaldırmamız lazım, daha fazla dini eğitimden ziyade daha erdemli bir eğitim sistemine ihtiyacımız var. Bu ister dini değerlerle olsun ister ahlaki; ama eğitimin en çok ihtiyaç duyduğu şey Erdem. Erdem insan açığı gün geçtikçe artıyor.

Bugün İmam Hatiplerin tam olarak ne fonksiyonu olduğunu ben gerçekten anlamıyorum. Devlet dini eğitimi ancak bir Din devleti ise vermeli, eğer devlet laik ise eğitim sistemi laik olmalı. Ancak şunu yapabilir devlet Din eğitimi verebilecek özel kurumları denetleyebilir yada seçebilir. Devlet din eğitimi illa verecekse bu da vatandaşın başvuru ve talep ile olmalı, zorla vatandaşa dini eğitim vermemeli. Üstelik aynı bölgedeki eğitim kurumları aynı şartlara sahip olmalı.


Yorumlar