Öne Çıkan Yayın

Siyasete bir garip "İnce" ayar

Çoğu kez Hiristiyan ticari manada Araplardan daha güvenilir.Türkiye Turizmi batı ile ilişkilerden nasibini aldı ve Türk Turizmi batılı turist için bir cazibe merkezi olmaktan çıktı. Bu çıkış sonrasında Araplar Turizm'de bir yer aldı ve Suriyeli mülteciler ile beraber Arap Turistleri de ekleyince ortalıkta bir Arap bolluğu var.

Elbette her meselede olduğu gibi bu meselede de siyasi duruşlarımıza göre pozisyon alıyoruz. Bir milletten hoşlanmayabilirsiniz , hoşlanadabilirsiniz. Bunlar gayet doğal şeyler. Burada önemli olan yani Irkçılık diyeceğimiz şey onları birtakım haklardan mahrum etmek olur.

Yoksa Arapların turizme maddiyat dışında bir katkıları olmadığı bir gerçek, doğanın korunması yolunda bir çaba göstermedikleri de gerçek, hassasiyet göstermediklerini de vurgulamakta sakınca yok. Türkiye gelen Arap turistlerin müze gezme alışkanlığı olmadığı o yerine Avm'lerde dolaşmak istedikleri de bir gerçek. Sohbet ederken hemen Abi, kardeş gibi tanımlamalara girdiklerini de not edelim.

Türkiye'de ki Arap Turistlerin birçoğu değişik bir tatil peşinde bu AVM gezmek, yeşille buluşmak v.s gibi özetlenebilir. Turizmin her türlüsü Tahrip edici olabilir, sonuçta birçok yerdeki 5 yıldızlı otelde talan edilmiş ağaçların yerine konmuş durumda.

Türkiye'de Arapların bu kadar çok görünmesini istemiyor olabilirsiniz, ancak bu yaparken ideolojiden uzak durmak gerekir. Ayrıca şu da bir gerçek ki Bir Arap bir Hiristiyan kentinde verdiği otel parasını İstanbul'da vermemek için oldukça çabalıyor, buradaki servislerden faydalanırken onu mümkün olduğu kadar ucuza getirmeye çalışıyor. Araplarda aslında bizi çok sevmiyor, rahat hissetikleri için ve diğer ülkelere göre ucuz olduğu için geliyorlar.

Ticari ilişki kurduysanız bir Arapla şunu çok kadar bir şekilde görebiliyorsunuz, çoğu kez bir Hiristiyan size bir Arap'tan daha güvenilir geliyor. Arap turist üstelik kaldığı yere, servis aldığı insanlara bir hiristiyandan daha az saygı duyuyor.

Yorumlar