Öne Çıkan Yayın

Eşit olmamız bir rüyadan öte değil.Bugün düzen eleştiriliyor ki eleştirilmesi de doğal, ancak ortada unutulan bir gerçek var. Düzeni eleştiren kimi kimse aynaya bakmaktan imtina ediyor. Toplumda herkesin eşit koşulda yaşaması için yapılması gereken şey, topluma eşit katkıda bulunmak ve de toplum gelirinden eşit pay almak. Hepimiz topluma eşit katkıda bulunmuyoruz yada bulunulan katkılara değer biçiyoruz.

Bir kere anlamsız değer biçmelerimiz var. Lüks arabalara, lüks telefonlara anlamsız değer biçiyoruz, onların topluma bir katkısı yok, o zaman ne oluyor o lüksleri üretenler daha zengin oluyor ve alanlarda elbette.

Topluma zarar verecek şeylerinde yüksek değerli olması ne kadar da ironik, Uyuşturucu gibi toplumun hoş görmediği şeylerde yüksek fiyatlara alıcı buluyor. Toplum kendisine borç para verilmesine de büyük değer biçiyor. Bankaların faizden bu kadar para kazanmasının açıklaması o.

Sağlık hizmetleri özelleştikçe pahalı hale geliyor. Devlette ucuz olan sağlık hizmeti veren doktor, hastanın kendisine para vermediğini düşünse de aslında onun vergisi ile ayakta duruyor.
Özel sektör ile devleti ayıran şey , devletin ölçme gücü ve kaynak dağıtımı adil değil, çünkü siyaset var.

Bütün kadrodaki Matematik öğretmenleri aynı maaşı almak adına eylem yapabiliyor, hak talep ediyor, ama bütün Matematik öğretmenleri acaba öğrencilerin eşit eğitim alma hakkına ne kadar sahip çıkıyorlar.

Toplumun içinde aslına bakarsanız eşitlik arayışı olan kitleler hep muktedir olmayanlar yada muktedir olmak için , toplumdaki eşitsizlikleri kullananlar yoksa geliri ellerinde tutanlar eşit paylaşımdan yana olmadığı sürece bizim eşit olma şansımız çok zor.

Birde eşitlik isteyenler eşitliği bulduklarında ne kadar eşit davranacaklar bu da Muamma. Aslına bakarsanız cevap doğada belki de eşitlik yok.

Doğaya baktığınızda bir Aslan ile Kuş arasında fark görüyorsunuz ama 2 insan arasında fark yok gibi duruyor aslında öyle mi. Bir Pilot Kuş kadar becerikli, bir Atlet Çita gibi hızlı olabilir.

Yorumlar