Ana içeriğe atla

Askeri vesayet Askeri üniforma ile yenilir mi?Tayyip Erdoğan bir kesimin kabullenilmesi için çok uğraştı, çaba gösterdi, savaş verdi. Bu Savaştan da galip çıktı. Toplumun hor görülen kesimini gündeme getirdi, baş köşeye oturttu. Kendisine muhtar olmaz diyenleri, muhtıra verenleri bir şekilde hizaya soktu. Bunu yaparken de büyük yanlışlar da yaptı. Belki halen de yapıyor.

Türkiye'de sıradan vatandaş Tayyip Erdoğan'a borçlu. Bu borcunu da ödüyor; ama son zamanlarda gerçekten ilginç şeyler oluyor. Tayyip Erdoğan'ın Kamuflaj ile fotoğraf vermesi bugüne kadar askeri vesayetten şikayet etmiş biri için fazlasıyla garip bir durum. Mesaj veriyor mu veriyor, ama bu kadarı fazla gibi, sanki gerek yoktu. Türkiye sivilleşecek mi, yoksa askeri bir alana mı kayacak bilemiyoruz. Gittikçe otoriterleşen bir yapı var.

Peki sokaktaki vatandaş bundan neden rahatsız olmuyor, çünkü zaten onlar muhatap alınmıyordu. Tayyip Erdoğan onları muhatap aldı. O kıymet verdi diye şimdi muhafazakar seçmen kıymetli. Onu yenmek için tüm çabalar, Tayyip Erdoğan'a oy verenler bunun farkında.

Tayyip Erdoğan'ı yine Tayyip Erdoğan yenecek, kendi kendisini başka bir noktaya taşıyor, gücün etkisine girmiş ve bunu da askeri üniforma ile kanıtlamış oldu. Tayyip Erdoğan artık seçmeninden belli bir kesim içinde yanlışlar yapmaya başladı. Metal yorgunluk aslında kendisinde etki ediyor. Bir kere Devletin başı Başkomutan sıfatıyla anılmamalı burası Askeri bir rejim değil. Cumhurbaşkanı Devletin başı ama Başkomutan olmalı, Genelkurmay Başkanı kendisine bağlı olsun ama Askeri bir terim olan Başkomutanlık sıfatı kaldırılmalı.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi. Athena bu zeki kadının bugünkü Tür

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor. İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum. Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar. Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum. Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish. Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the ha