Öne Çıkan Yayın

Cuma'da bir HOLLY DAYToplumda aşırı derecede moda olan birşey var; Cuma mesajları. Cuma günü namaza gitmeyenler bile artık Cuma Mesajı gönderiyor. Yeni düzene ayak uyduran bir toplum yapımımız var.

Cuma günün kutsallığına yürekten inanıyorum ama müslümanların bunu bir Whats app mesajına ve 2 rekat namaza indirgemesi acı. Cuma Kutsal bir gündür ve müminlerin camiye koşarak namaz kılmaya gittiği ve koşarak işlerine döndüğü bir gün olmamalıdır. Hakkı verilmesi gereken bir gündür. Bayram havasında geçmesidir.

Holiday kelimesi tatil demektir ama bunun ötesinde HOLLY ve DAY kelimelerinin bir araya gelmesidir. Kutsal Gün demektir. Cumartesi Yahudilerin Pazar ise Hiristiyanların Tatil Kutsal günüdür. Bu 2 din özellikle Hiristiyanlar Pazar gününü Tatil günü haline getirebilmiş ve dünyaya kabul ettirmişler. Müslümanlar ise bu konuda yavan kalmışlar. Bunun ana sebeplerinden birisi Dünyaya hükmedememeleri diğeri de zaten İslam'da aslında top yekün iş bırakma diye bir kavram olmaması.

Şimdi bu müslümanların Kutsal günü ile dalga geçen ve Müslüman memleketinde yaşayan insanlar var. Hiristiyan ve Yahudilerin kutsadığı günleri saçma bulmayanlar maalesef Müslümanların gününü saçma bulmakta beis görmüyorlar.

Müslümanlar kendi dinlerine zarar verme konusunda başarılılar bunu yapma konusunda yetenekli oldukları için sürekli bir küçümsenmeye mazur kalıyorlar.

Yorumlar