Öne Çıkan Yayın

ulusal çıkarı anlamadan öleceğim sanırım.

Savaş Karşıtı olmak çok da kötü değildir.


İnsanların savaş karşıtı olmasının üstüne sırf popülizm uğruna benzin dökmeye gerek yok. Vatanperver olup insan savaş karşıtı olabilir. İnsanlar eğer bir savaşta muktedir çocukların, zengin çocuklarının yerine eğer fakirlerin sürekli öldüğünü görüyorsa savaşları sorgulayabilir. Bu vatanda toprağı çok olanların değil, toprağı en az olanların öldüğünü gördüğünde savaşı sorgulayabilir.

Savaş sevilecek bir olgu da değildir. Tamam bazıları iki yüzlülük yapabilir bu karşıtlıkda ancak savaşa karşı olmak kötü birşey değildir. Elbette vatan gerektiğinde savunulacaktır ama bunu sadece fakirin çocukları yapmayacak, muktedir çocukları da yapacaktır. Çünkü karışa vurduğunuzda ellerine toprakları sığmayanlar bu ülkeyi terk ederken gerçekten karıştan az toprağı olanlar bu vatanı savunuyorsa bu sorgulanır. Siyasetin gündümünde olmak bizi sağlıklı düşünmekten alıkoymakta.

Vatandaş devleti iyi çocuk olarak gör ve kötü çocuk olan teröristtir ve savaşa hayır diyen iyi çocuğu bazen kavgadan uzak tutmak ister bu anlaşılır birşeydir. Kötü çocuğa zaten sözün geçmez, iyi çocuğu daha iyiye yönlendirmek istersin.

Yorumlar