Ana içeriğe atla

İnsanın özgürlüğü ile ihanet arasında ince çizgi var.Arada bir buralarda kendime de dokunacak şeyer yazmak istiyorum.Bazen insan kendinden kaçmak ister. Bazen bir bedende iki tane ben saklarsın ve  O sakladığından benleri ancak senin beraber ayıplara karıştığın kişi görebilir, sendeki pisliği görüp seni seven olabilir. Pislik kavramı elbette toplumun en kabulü için geçerlidir.

Toplumun büyük çoğunluğunun ayıp saydığı bir davranış içine girebilirsin ve bu davranışın içinde bir ortağın varsa o ortağın senin o pis halini görür ama görmezden gelir. Eşini aldatığında beraber olduğun kadın senden sadakat bekler senden ondan ama zaten ortada sadakatsiz bir durum vardır ve böyle de bir ironi yaşarsın.

Yasak elmalar daha çekici olabilir yada toplum sana her zaman yeni birilerini daha albenili gösterebilir. Aslında saklanmak zor gibi görünsede bu kadar herşeyin ifşa olduğu bir ortam saklanmayı da kolaylaştırabilir.

Artık herkes kendini yada çevresindekileri bir bakıma aldatır konuma gelmiş. Bunda teknolojinin katkısı oldukça büyük.Sadakat yok olmak üzere. Modern toplum bir yandan daha ahlakçı görünsede bir yandan da aslında ahlaksızlığı da farkında olmadan teşvik ediyor.

İnsanı eğitebildiğini sanan modern toplum hem ona daha fazla güdü yüklüyor ve güdüleri ile oynuyor hem de ondan güdülerine hakim olmasını bekliyor, işte bu çelişkinden kurtulamayanlar yepyeni bir girdap içine düşüyor ve daha da ahlaksız biri haline bürünebiliyor. Özgürlük ve ihanet arasında ince çizgi var.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi. Athena bu zeki kadının bugünkü Tür

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor. İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum. Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar. Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum. Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish. Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the ha