Öne Çıkan Yayın

İzmir Marşı da çift taraflı kurban ediliyor.Statlarda İzmir'in Marşının çalınmasının şöyle bir dezavantajı var. Marş siyasi simge haline geliyor. Bunu anlamamak başka birşey bunu anlaşılabilir. Aslında ülkede birçok insanın İzmir Marşı'nın sözleri ile problemleri yok ama asıl tehlike İzmir Marşı'nın siyasi hale gelmesi. Ona karşı yapılan yandaş kanaat açıklamaları da bunu kolaylaştırmak da.

Çav Bella güzeldir mesela ancak birçok insan ağzına almaya korkuttu komünist diyecekler diye. Çırpınırdı Karadeniz ne de güzel sözleri var birçok insan ondan da korkuttu bize ülkücü derler diye. Ahmet Kaya dinlemek Kürtçülük olarak algılandı birçok kişi korkuttu söylemeye. Gündoğdu marşı o kadar güzel melodiye sahip ki birçok insan yine korkuttu söylemeye bizi komünist sanmasınlar diye.  Yemen ellerinde Veysel Karani'den kaçtı birçok insan İslamcı anılmamak adına.  Mustafa Yıldızdoğan'ın ölürüm Türkiye'mi öksüz kaldı kimi zaman Milliyetçi olmamak adına. Kimi Haydar Haydar'ı dinlemekten korkuttu Alevi demesinler diye. 

Oysa bu sayıların hepsi de güzel müziklerdi ancak onlarda kimi zaman siyasetin , hayatta sembollere duruşub kurbanı oldular. Şimdi İzmir Marşı kurban ediliyor hem de çift taraflı. Söylenmesi değil kurban edilmesi bir grubun tekeline alınması. 

Yorumlar