Ana içeriğe atla

İzmir Marşı da çift taraflı kurban ediliyor.Statlarda İzmir'in Marşının çalınmasının şöyle bir dezavantajı var. Marş siyasi simge haline geliyor. Bunu anlamamak başka birşey bunu anlaşılabilir. Aslında ülkede birçok insanın İzmir Marşı'nın sözleri ile problemleri yok ama asıl tehlike İzmir Marşı'nın siyasi hale gelmesi. Ona karşı yapılan yandaş kanaat açıklamaları da bunu kolaylaştırmak da.

Çav Bella güzeldir mesela ancak birçok insan ağzına almaya korkuttu komünist diyecekler diye. Çırpınırdı Karadeniz ne de güzel sözleri var birçok insan ondan da korkuttu bize ülkücü derler diye. Ahmet Kaya dinlemek Kürtçülük olarak algılandı birçok kişi korkuttu söylemeye. Gündoğdu marşı o kadar güzel melodiye sahip ki birçok insan yine korkuttu söylemeye bizi komünist sanmasınlar diye.  Yemen ellerinde Veysel Karani'den kaçtı birçok insan İslamcı anılmamak adına.  Mustafa Yıldızdoğan'ın ölürüm Türkiye'mi öksüz kaldı kimi zaman Milliyetçi olmamak adına. Kimi Haydar Haydar'ı dinlemekten korkuttu Alevi demesinler diye. 

Oysa bu sayıların hepsi de güzel müziklerdi ancak onlarda kimi zaman siyasetin , hayatta sembollere duruşub kurbanı oldular. Şimdi İzmir Marşı kurban ediliyor hem de çift taraflı. Söylenmesi değil kurban edilmesi bir grubun tekeline alınması. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi. Athena bu zeki kadının bugünkü Tür

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor. İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum. Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar. Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum. Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish. Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the ha