Öne Çıkan Yayın

Irkçı metrobüs çözümleri yerine daha kapsayıcı çözümler olabilir

Pember metrobüs olayına pek girmek istemedim. Biraz çetrefilli konu. Bir kere şunu kabul etmek gerekir ki iktidar partisinin islami uygulamaları mümkün olduğu kadar uygulama hevesi var. Bu inkar edilemez zaten inkar etmeyede gerek yok.

Devlet hizmet için vardır ve vatandaşın talep ettiği hizmetin karşılanmasında bence sıkıntı yok ana sorun sürekli bir tarafın talep etttiklerinin karşılanıyor olması olabilir. 

Istanbul çok kalabalık metrobüsler daha da kalabalık ve buralarda kimi zaman taciz olayları oluyor. Bu taciz denilen olgu çok ince bir çizgi. Kadınları taciz eden erkekler elbette var yok sayılamaz ama en ufak tartışmada taciz dedikodusu çıkaran kadınlarda var. Bir kesim talep ediyorsa Pembe metrobüs olabilir ciddi bir kesin de bunu içine sindirmiş ve kabul etmiş durumda. 

Ama bu kolaycı çözüm bu çözüm bir kesimin isteklerini karşılar. Burada önemli olan herkesi kucaklayacak bir çözüm yerine magazinsel çözüme gidilmesi. Örneğin insanların birbirine temas etmeden seyahat edebileceği kadar metrobüs konulması daha da gerçekçi ve kapsayıcı bir çözüm olabilir. 

Öte yandan tacize uğrayan sadece bayanlar değil belki herkes söylemeye utanıyor hatta cesaret edemiyor olabilir ama erkeğin erkeğe de tacizde bulunduğu durumlar olabiliyor. 

Yorumlar