Öne Çıkan Yayın

7 yaşında çocuk hangi eylemlerini kendi iradesi ile gerçekleştiriyor.


Ekşi Sözlük okumayı severim. Ancak bazen gerçekten ilginç bulduğum şeyler var, oradan yazamıyorum çünkü reklam verdiğim için daha doğrusu sitemin linkini verdiğim için kovuldum. Çünkü büyük sermaye sahiplerin linklerinin sitede durması bir engel teşkil etmezken benim entry'ye link eklemem birçok yazarın tepkisini çekti ve kovuldum, şimdilerde çaylak sırasında bekliyorum. Gerçekten insana bakış açısı kazandıran giriler mevcut, ama gel gör ki, özgürlüğün önündeki tek engeli İslam olarak gören büyük bir kitlede var, onlarda yaşlandıkça 70lerine doğru değişirler. Neyse efendi konu uzadı.

7 yaşında camide isteyen anne -baba çocuğuna namaz öğretebilir daha da erkende öğretebilir. Şimdi diyorlar ki işte anne -baba çocuğa zorla din öğretemez. Bunu belirleyen kim kendi düşünce yapıları, peki 7 yaşında birçok kendi isteği dışında sadece din öğrenmeye mi zorlanıyor, o kadar çok şeye zorlanıyor ki, şimdi vereceğim örnekler daha da polemik yaratacak o yüzden örnek vermek yerine şunu söylerek geçelim, zaten çocuklar ailelerin birer projesi olarak yetişiyor ve ben çocuğa dini eğitim vermenin yasak olduğu bir dünya ülkesi de tanımıyorum, demek ki yasaya da uygun.

Geçenlerde Eminönü'nde bir adam çocuklara açıkta yemek yiyorlar diyerek yanlış bir tepki de bulunmuş, sonrasında bir takım insanlar çocukların yallah Arabistan'a sözünü çok takdir ettiler. Oysa ben oruçluya saygı duyulmasından yanayım, yani en azından çocuklara bu öğretilebilir. Her iki tepkininden yanlış olduğunu öğretebiliriz. Biz başkalarının değerlerine saygı duymayı çoktan yitirdik, sadece ve sadece aşağılama yoluna gidiyoruz.Bu öfke patlamasını bu ülke kaldıramaz daha fazla, bir yerde bu öfke , yani herkesin birbirine olan öfkesi patlayacak o zaman zaten her birimiz kendi dünya görüşümüze göre bir ülkeye kapak atmaya çalışırız.

Yorumlar