Ana içeriğe atla

Referandum sonuçları gölgeli ve anlamlı hayırlıdır

Referandum bitti ancak tartışmaları uzun süre bitmeyecek gibi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istediği anlamlı evet çıkmadı onun yerine İstanbul ve Ankara'da hayır çıktı yani anlamlı bir hayır çıktı.  YSK'nın aldığı mühür zarfların geçersiz sayılması da yüzde 51.2 evet çıkan seçime açıkçası gölge düşürdü.

CHP İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirler alınıp da seçim nasıl kaybedilir diye ilginç gelen ama maalesef manipülasyon kokan bir açıklama yaptı. Oysa seçmen sayıları belli yani o seçmenlerin verdiği oy sayıları belli. 

Erdoğan bu seçimle aslında artık kan kaybetmeye başlıyor. 07 Haziran sürecinin oldukça benzerini yaşadı. Dolayısıyla daha önce de söylediğim gibi bu getirdiği sistem Erdoğan'ın gidişi de olabilir. Çünkü 2'li seçimlerde gördüğümüz kadarıyla Erdoğan artık yavaş yavaş kaybetmeye başlıyor. Kavga dilini sürdürmesi bunun sebeplerinden biri  bir diğeri daha önce Erdoğan'ın lütfu ile göreve gelenlerin bu lütuf kendilerinden aldıktan sonra Erdoğan'a sırt çevirmesi. 

Seçim esnasında Tek adam vurgusu hayırı günçlendirirken bir yandan Kılıçdaroğlu'nun kontrollü darbe söylemi hayıra kan kaybettirdi. Hayırcılara yapılan terörist imasının gücünü de yine CHP milletvekili Hüsnü Bozkurt'un denize dökme söylemi eşitledi. 

Aslına bakılırsa bu seçim Erdoğan ve karşıtlığının seçimi oldu ve Erdoğan karşıtlığı giderek güç kazanıyor. Bu durumda gelecek yeni sistem Erdoğan'ın kendi kendine kurşun sıkması olabilir. 

Diğer yandan Anadolu Haber Ajansı'nın YSK'dan önce oyları açıklaması sanki ilk kez oluyormuş gibi bir hava yaratıldı. Ancak Türkiye'de seçim izleyenler bilirler ki haber ajansları sonuçları YSK'dan önce duyurur. Ve o açılmayan son yüzdelik de hep bekler isteyenler arşivden eski seçim sonuçlarının programlarına bakabilirler. 

Seçimde gölge vardır ancak hile var mı diye düşünenler şunu da dikkate almalılar aslında sonuçlar beklendiği gibi oldu. Kırsal kesimde sonuçların erken açıklanması her zaman makası büyük gösterir bu sonra makas daralır bu da her seçimde olan birşey. 

HDP seçmenin baskı altında oy vermediği de biraz ortaya çıkmış oldu. Demirtaş'ın içeride olmasının Evet'in şansını artırdığı gibi bir söylem olabileceği gibi Kürt halkının yine eski döneme mi dönüyoruz acaba kaygısı da Hayır'a yansımış olabilir. 

MHP'nin bölünmüşlüğü de tescillenmiş oldu. Beni yanıltan sonuçlardan biri de bu oldu. MHP'nin bu kadar sıkıntısı olduğunu düşünmüyordum. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor.

İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Bir sevişme sahnesinin pazarlama gücü

Şükran Ovalı diye bir hatun çıkmış, yok öyle ya ben bunları bilmiyorum, televizyona zaman ayırmıyorum gibi klişelere girmeyeceğim, ancak internet bize her şeyden haberdar olmayı öğretiyor, bu hatunun neden bu kadar popüler olduğuna ilk baktığımda sandım ki, bir bulut olsam isimli şarkıyı tekrar bize kazandırdı, ancak hatun kişi sadece sevişmiş, şu dizilerin sevişme sahnelerinin dizi için yarattığı etkiyi başka yaratan bir şey var mı, bilemiyorum. Eleştirmek de istemiyorum, çünkü gerçekten bunu görmeyi tercih ediyoruz. Reyting için kendimizi ne kadar feda edebiliriz bilmiyorum, gerçi sanat için soyunmak kavramı var, iş böyle olunca, kendimizi aklayabilecek bir alan buluyoruz. Blogda ki reyting içinde kendimizden belli fedakârlıklar yapıyoruz, ama her birimiz bu uğurda ölmüyoruz. Sevişme sahneleri bu diziyi benim için gündeme taşırken Melisa Sözen’in de oynadığını öğrenince üzüldüm, Melisa Sözen benim için masumiyetin simgesidir. Masum bir oyuncuyu da kaçırmış olduk.

Eskiden okullarda …

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum.
Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar.

Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum.

Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish.
Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the hand.

Blac…