Öne Çıkan Yayın

Her iki tarafta tek adamcı aslında ama tek adamları farklı.

Referanduma 2 gün kaldı. Her iki cephede kendisinin kazanacağını düşünüyor. Aslına bakılırsa her 2 tarafta tek adamlık istiyor ama istedikleri tek adamlar başka.  Kim bu 2 taraf birisi Türkiye'nin 1923-1938 dönemini özlüyor bir diğeri ise 1919 öncesine dönmek istiyor. Aslına bakarsanız bir tarafta Mustafa Kemal Atatürk diğer tarafta Fatih Sultan Mehmet olsa bu referandum evet ile sonuçlanırdı.

Türkiye önemli seçimlerden birine daha gidiyor bana göre bu Recep Tayyip Erdoğan'ın 1994 başladığı siyaseti hayatının final seçimi. Erdoğan finale doğru yol alıyor. Burada kitlesi bana göre kendisine son kez destek vermeli. Diğer yandan Hayırcı kitlede Erdoğan'ı sandıkta yenmek istiyor.Daha önce bu kitleden sandık dışına meyil etmek isteyenler oldu ve Erdoğan kitleyi hep sandığa çekmeyi başardı. Bu da 15 Temmuz'un sandığa gidilmiş hali. Erdoğan bir kere daha sandıkta rüştünü ispat etmek ve deyim yerindeyse partisini kurtarmak istiyor. 

Ancak bu referandum yine demokrasi yolunda sınav kaybettiğimiz bir referandum oldu. Her 2 kitlede birbirine mobbing uygulamakta ve çeşitli sıfatlar yakıştırmakta. Ancak Oray Eğin'in de dediği gibi sonuç ne olurda olsun hayat aynen devam edecek. 

Ülkede bir rejim tartışması var bunun altında da Cumhuriyeti sindirememiş halk kitlesinin desteği var. Küçülmüş ve hor görülen Türkiye yerine Avrupa'ya korku salan Osmanlı döneminin özlemini çekenler var. Ancak bilmeleri gereken geçti artık. O devirler geçti. Herkes bu rejimi içine sindirmeli ve mücadelesini böyle yapmalı. Üstelik devlet ne kadar kudretli olursa olsun bu size yansımaya bilir 

Yorumlar