Öne Çıkan Yayın

Referandum bahane güven oylaması şahane.


Referanduma gideceğiz. Aslında bu referandumlarda insanları hem evetçiler hem hayırcılar olarak ikilemde bırakan olgu da bu oluyor. Bu bir çeşit güven oylaması.

Aslında her iki tarafında açıkça belirtmediği birşey var bu bir güven oylaması. Erdoğan bir kere daha güven oyu istiyor ve güvenle beraber yetkide istiyor. Başkanlık sistemi Aslında gerekli mi değil mi onun önemi kalmıyor. Erdoğan bir kere daha güven oylamasına giriyor ve oylama ile beraber yetki de istiyor. 

Hayır demek Erdoğan'ın elini zayıflatacak. O zaman bu referanduma neden gerek duyuldu anlamak pek mümkün değil belki de anlamak kolay. 

Erdoğan başında olamadığı bir Ak Parti'yi kaybetmekten de korkuyor olabilir. Belki de bu korkuların yaşanma sebebi hem Gül hem de Davutoğlu tehlikesi. İnsanların kendisi yoksa Ak Parti'nin içini oyacağını düşünüyor bunda da haksız sayılmaz. Gül'ü Cumhurbaşkanı yapmak istemeyenler bile onun gaza gelip Erdoğan oylarından almasını istediler. Hatta Gül'ün Cumhurbaşkanlığına karşı çıkanlar bile kazanacağını bilse Erdoğan'a karşı Gül'ü desteklerdi. 

Gelelim referandum anketlerine. Evet önce olmasaydı Erdoğan bu işe girişmezdi. CHP bu kadar Meclis'te direnmezdi. Böyle bakınca evet önde gibi ancak tek adam söylemi burada etkileyici ancak zaten Akp seçmeni oylarını bugüne kadar hep Erdoğan'a verdi. 

Bu bir güven oylaması özü budur ve bunu herkes biliyor. 

Yorumlar