Ana içeriğe atla

Cumhuriyet Osmanlı İmparatorluğu'nun fethettiği ve yetiştirdiğisubaylar tarafından kuruldu.

Osmanlı imparatorluğu tarihimizin bir parçası hem de önemli bir parçası hatta dünyaya hükümran olduğumuz ve adaletin zirve yaptığı anların olduğu bir parça, elbette kötü günleri de oldu ama hala iyi günlerini bizim kuşak yaşamadı, Osmanlı döneminin Dünya savaşı ve Kurtuluş savaşı dönemi yakın tarihimizin en kötü dönemi.

Bir taraf Osmanlı'da herşey çok geriydi Cumhuriyet ile düzeldi imajı vermeye çalışırken diğer tarafta Osmanlı çok kötüydü herşey Cumhuriyet ile düzeldi imajı veriyor ve ne yazık ki Osmanlı İmparatorluğu yeterince anlaşılamıyor. 

Bir taraf eskinin özlemi ile yanıp tutuşurken diğer tarafta ülkenin Osmanlı dönemine benzemesi konusunda korkulara sahip. Aslında her iki taraf içinde şunu söylemek lazım   Osmanlı İmparatorluğu çökmüştür ve bir daha gelmeyecektir. Her iki tarafında yaptığı algı operasyonu Osmanlı'ya yabancılaşma doğruyor. Bir taraf için herşey çok iyi bir taraf için çok kötü ve gittikçe de o dönemde yaşamış insan sayısı azalıyor. Ancak 624 yıllık bir İmparatorluğu onsuz yaşanan 94 yıl ile karşılaştırmanız pek de doğru olmaz. 

Osmanlı bir imparatorluktur ancak unutmayalım ki Cumhuriyet onun fetih yaptığı topraklar ve ister kabul edin , isterse etmeyin yine onun yetiştirdiği subaylar sayesinde kurulmuştur. Bu yüzden bile Aslında vatanı satmakla suçladığımız Osmanlı bir bakıma Cumhuriyetin de kurucusudur. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor.

İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi.


Athena bu zeki kadının bugünkü Türkiy…

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum.
Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar.

Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum.

Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish.
Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the hand.

Blac…