Öne Çıkan Yayın

Bilgi yarışmaları bilgisizlerin mastürbasyonu mu?


Bilgi yarışmaları hayatımızda önemli bir yer tutmaya başladı. Bilginin değerlendiğini sanıyoruz oysa değerini kayıp ediyor çünkü para miktarını artıkça soruyu bilmenin hayatta var olan önemi kayıp oluyor ve bilmek yada bilmemek çok şey kazandırmıyor ha yarışmacı bilirse o bir avantaj elde ediyor zaten.

Birde heyecan dalgası yaratmak için en heyecanlı sorularda reklam veriyorlar ama o heyecan dalgası bir akıllı telefon yada çok yakında bulunan bir bilgisayar ve internet erişimi sayesinde yok olmak zorunda kalıyor çünkü cevabı internette var ve böylece yarışma bana göre izleyici kaçırıyor. Oysa reklam aralarını belli periyotlarda yarışmacı değiştikçe verseler daha işlevsel olur. 

Birde bu soruyu nasıl bilemez kitlesi var. Unutmayın ki işin içinde para sözkonusu olunca insan bildiğini de unutuyor ve en ufak bir tereddütte cevap vermeyi reddettiği hal alıyor. Oysa zaten yarışmanın amacı bilgi ölçmek olsa tek soruda elenmeye müsade etmez ama amaç bilgiyi ölçmenin ötesinde. Eski devirde yayınlanan lise bilgi yarışmaları daha bilgi ölçücüydü. Hatta Hababam sınıfı bilgi yarışmaları bile hala daha eğleneceli. 

Birazda izleyiciye şirin gözükme bir bakıma cahillik mastürbasyonu yaptırma amacı da yok değil. Bir anlık heyecanına yenilen kariyerli yarışmacıları bilgisizlerin gözünde küçültme amacı da var. Ben bile biliyorum duygusu aşılama. 

Yorumlar