Ana içeriğe atla

Önce dini dünya işlerine alet etmekten kurtulmak gerek.Erdoğan Türkiye'yi İslami bir yönetime götürür mü?. Aslında Erdoğan böyle birşey hayal ediyor olabilir. Erdoğan'ın İslami bir Türkiye ve Osmanlı hayali taşıdığını söyleyebiliriz. Ancak Erdoğan'ın Türkiye'si bugün daha Müslüman görünüyor olabilir, oysa aslında öyle değil. Erdoğan ve karşıtları bugün Türkiye'de islamı bir şekilde başörtüsüne indirgemiş durumdalar. Bugün İslami olmak demek sadece Türbanlı olmak demek, hatta yakında mini etek ve türban versiyonlarını görebiliriz.

İslami toplum olmanın önündeki en büyük engel aslında Laikler değil, bunun önündeki en büyük eylem bugün oluşturulan islami sosyete. İslami sosyete yada dini bütün ancak dünyadan daha çok zevk alan kitle, kendi zevklerine de dokunulduğunda ülkenin gerçek anlamda bir islam ülkesi olmasını istemeyeceklerdir. İslami olmak artık bir ticari terim olmaya doğru gitmektedir.

Türkiye'de bir dönem baskı altına alınan din nasıl ki yeraltından tarikatlar yarattıysa bugün dindar olmak isteyenlerde kendi tarikatlarını yaratıyor. Aslında Gülen ve daha önce ortaya çıkan birçok tarikat yada cemaat bize ülkenin nasıl bir hastalıklı İslam değerleri oluştuğunu gösteriyor. Akılcıl bir dindarlık yerine gösterişci ve hurafelerden medet uman bir dindarlık ülkenin eksenine oturmak üzere ve buna geçmiş ve bugünkü siyasiler büyük olanaklar sağladılar. Ülkenin aslında doğru dürüst bir dindarlık yaşaması öncelikle din ile ticaret yapanların ayıklanması ile başlar ve dünya işlerinin dağıltılmasında dindarlık kriterinin ortaya kalkmasıyla.

Dindar bir nesil yetiştirmenin ön koşulu daha çok imam hatip açmak yerine onun öncesinde dini paravan yapanları temizlemekle mümkün olabilir. Gülen örneği bize aslında kitlelerin hem de eğitim seviyeleri ve pozisyonları ne olursa olsun bu hurafeler etrafında toplanabileceğini gösteriyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi. Athena bu zeki kadının bugünkü Tür

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor. İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum. Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar. Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum. Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish. Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the ha