Öne Çıkan Yayın

Önce dini dünya işlerine alet etmekten kurtulmak gerek.Erdoğan Türkiye'yi İslami bir yönetime götürür mü?. Aslında Erdoğan böyle birşey hayal ediyor olabilir. Erdoğan'ın İslami bir Türkiye ve Osmanlı hayali taşıdığını söyleyebiliriz. Ancak Erdoğan'ın Türkiye'si bugün daha Müslüman görünüyor olabilir, oysa aslında öyle değil. Erdoğan ve karşıtları bugün Türkiye'de islamı bir şekilde başörtüsüne indirgemiş durumdalar. Bugün İslami olmak demek sadece Türbanlı olmak demek, hatta yakında mini etek ve türban versiyonlarını görebiliriz.

İslami toplum olmanın önündeki en büyük engel aslında Laikler değil, bunun önündeki en büyük eylem bugün oluşturulan islami sosyete. İslami sosyete yada dini bütün ancak dünyadan daha çok zevk alan kitle, kendi zevklerine de dokunulduğunda ülkenin gerçek anlamda bir islam ülkesi olmasını istemeyeceklerdir. İslami olmak artık bir ticari terim olmaya doğru gitmektedir.

Türkiye'de bir dönem baskı altına alınan din nasıl ki yeraltından tarikatlar yarattıysa bugün dindar olmak isteyenlerde kendi tarikatlarını yaratıyor. Aslında Gülen ve daha önce ortaya çıkan birçok tarikat yada cemaat bize ülkenin nasıl bir hastalıklı İslam değerleri oluştuğunu gösteriyor. Akılcıl bir dindarlık yerine gösterişci ve hurafelerden medet uman bir dindarlık ülkenin eksenine oturmak üzere ve buna geçmiş ve bugünkü siyasiler büyük olanaklar sağladılar. Ülkenin aslında doğru dürüst bir dindarlık yaşaması öncelikle din ile ticaret yapanların ayıklanması ile başlar ve dünya işlerinin dağıltılmasında dindarlık kriterinin ortaya kalkmasıyla.

Dindar bir nesil yetiştirmenin ön koşulu daha çok imam hatip açmak yerine onun öncesinde dini paravan yapanları temizlemekle mümkün olabilir. Gülen örneği bize aslında kitlelerin hem de eğitim seviyeleri ve pozisyonları ne olursa olsun bu hurafeler etrafında toplanabileceğini gösteriyor.

Yorumlar