Öne Çıkan Yayın

Fakir oyunu makarnaya zengin makarna fabrikasına veriyor.


En sevilen ve klişe tartışmalardan biridir.  Bizde çoban oyu ile benim oyum bir mi desturuna indirgenmiş eşit oy ilkesi. Bundan genelde muzdarip olanlar verdiği oy karşılık bulmayanlar.

Umut fakir ekmeğidir ama oyda öyle. Bizde her ne kadar makarna, kömür diyerek iyice aşağılama moduna dönsede aslında fakirin tek hizmet alma şansıdır. Eşit oy olmasaydı emin olun birçok zengin be entellektüel fakirleri bir gettoya hapis edecekti. 

Devrim her zaman kapitalizme karşı savaşmak, zenginden alıp fakire verme isteği değildir. Bazen zengini, kapitalisti mutsuz eden oy vermek bile bir başkaldırıdır. 

Kendi beğenmişliğin en bariz göstergelerinden biridir verilmiş oy beğenmemek, kendini herşeyi bilir görmek, doğru kendisinin bildiğini sanmaktır kimi zaman. 

Zenginlerin hep fakirleri aşağıladığını ,cahil  bulduğunu görürsün ama zengin o kadar varlık içinde makarnanın da ötesinde tavizler veren , çoğu kez iktidara yaşanmaktan geride durmayandır. Fakir oyunu makarnaya kaptırır zengin ise makarna fabrikasına.  

Yorumlar