Öne Çıkan Yayın

Dünya'nın Kupası'nda yokuz ama ya F grubu aşk kokuyor.


Biz dünya kupalarına dışardan bakmaya alışmış insanlarız. Gerçi 2002 yılında katıldık hem de o yıl benim için Altın bir Dünya Kupası yılı olmuştu. Hem Türkiye kupadaydi hem de ben Almanya'daydım ve anılarımızın sayısı arttı. Orada bizi televizyon kanallarında Daum ve Erdal Keser temsil ediyordu. Hem de güzel bir anımız daha vardı 3. Olduk. 

2014 gruplar belli olmuş. 
A GRUBU
Brezilya
Hırvatistan
Meksika
Kamerun

Kamerin denildiğinde aklıma bıyık kardeşler ve Almanya'ya karşı 1990 yılında aldıkları galibiyetler geliyor. Roger Milla, Omam Bıyık ve Kana Bıyık unutulmaz. Grubun en heyecanlı macı bana gore Kamerun ile Brezilya arasında olacak. Bir başka acıdan bakınca da Slaven Biliç ve de Robert Prosinecki'nin ülkesi Hırvatistan'a da saygı durabiliriz. 
B GRUBU
İspanya
Hollanda
Şili
Avustralya

Avusturalya'nın pek şansı yok ama yine de sevdiğimiz bir ulke. Wesley Sneijder ve Dirk Kuyt Hollanda konusunda sempati duymamızı sağlıyor. 
C GRUBU
Kolombiya
Yunanistan
Fildişi Sahili
Japonya

Bu grup kolay görünüyor. Bir kere buradan Drogba'nın çıkmasını bekliyoruz. Komşumuz da orada.  Ya Kolombiya, Cordoba, Mondragon, öldürülen Escobar renkli adamlar Hiquita ve Valderama'nin ülkeleri. 
D GRUBU
Uruguay
Kosta Rika
İngiltere
İtalya
Evet zor grup. Lugano'dan dolayı Uruguay sempati topluyor. İngilizler bu kupada da şeytanın bacağını kuramaz sanki. 
E GRUBU
İsviçre
Ekvador
Fransa
Honduras
Kolay grup, 2005 yılında yaşadığımız dramatik olay sonrası bizi 2006'dan eden takımdı İsvićre. Ribery olmasa Fransa çekilmez. Zaten sanki haketmediler. 
F GRUBU
Arjantin
Bosna Hersek
İran
Nijerya
F grubuna aşık olur insan. Romantizm kokuyor. Orada ki her takıma sempatimiz var. Kupalara Avrupalı olma uğruna katılmayan Turkiye, Asya'dan katılan takımlara bakınca basını Milli Takım acısından taşa vuruyordur. 
İran'a sempatimiz var. 1994 yılındaki Amerika macını unutmadık. Nijerya'nın dramatik elenisi. Jay Jay Okocha, Amokachi gibi isimlerde bu ülkeye sempatiyi artıyor. Bu grupta birde ağır basan Müslümanlık ve kalbimizin attığı Bosna Hersek var. Messi ve Arjantin, Maradona askımız bizi başka bir F'ye götürecek. 
G GRUBU
Almanya
Portugal
Gana
ABD

Almanlar sempatik, hoca Joachim Löw.  Gana 2010'dan sevgilimiz. Portekiz Ronaldo'nun kendini ispat cabası ve tabi ki Amerika. 
H GRUBU
Belçika
Cezayir
Burada Rusya ve Kore ile birlikte Belçika ve Cezayir var. Cezayir sempatik takım ve evet kupa başladıktan sonra kalbimizde degisimler olabilir ama şimdilik boyle. 

Yorumlar