Öne Çıkan Yayın

Bakarsan eğitimli bakmazsan eğitimsiz bakıcı olur.

Evrim Sümer, yabancı bakıcı çalıştırmayı yazmış. Hem de Radikal'de. 

RADİKAL HAYAT

Yabancı bakıcı ama sor bir niye...


Başka mağdurların mağduriyetine sahip çıkan radikal gazetesi de bu yazıyı yayınlamış iyi de yapmış. Bir kere sunu belirmek lazım. Yananci'nin sadece bakıcısı değil, herseyi bizimkinden iyi O yüzden bu ülkede bakıcı yetişmiyor bizde bakıcı dışardan alıyoruz yalanını bırakalım. Yabancı bakıcılar tam daha iyi eğitimli ama onları çekici kılan ucuz işgücü olmaları, birde zaten gidecek yerleri yok, vatandaşlıkları da olmadıgı için SSK da ödeme yok, o zaman en iyisi yabancı bakıcı. Ancak sunu da bilmek ve belirtmek gerek ki yabancı bakıcı istiyorsan usule uyar ve tutarsın bakıcıyı. 

Evrim Sümer bakıcının hırsız çıktığını söylemiş hemde referans ile bulmuş. O zaman iyice araştırsaydın madem çocuğunu emanet edeceksin. 

Bu ülkede hak ve özgürlük istiyorsan once garibana özgürlük vereceksin. Bir kere ev işine giden ve hanımları gündelikden 2000-2500 tl kazanıp kocasının sigortasından yararlanın benim hakkımı yerken bu ülkede 1000 TL kazanıp gelir vergisi veriyorum ben 7. Aydan sonra devlet adil olacak ve herkesi bir kere vergiye bağlayacak. Vatandaş da hakkının pesinde olacak. Çeşitli yöntemlerle bu bakıcılar , gundelikciler tespit edilip  vergiye bağlanacak ki adaletin sağlanmasında bir adım daha atılsın.  Herkes bakıcısını sigorta ettirmeli, gundelikçisini de ama parasını da doğru vermeli. Bu işlerde kolay olmalı bir kere gidip işyeri numarasını alıp sonrasında da online olarak kayıtlar yapılmalı. Iş bir baskasına hak vermeye gelince hemen sıra oraya mı geldi deniyor , evet bir yerlerden başlamalı devlet ve büyüklere de dokunmalı, hersey kayıt altına girmeli, girebilmeli. Devletin geliri artarsa daha iyi hizmet verebilir. 

Türkiye'de eğitimli bakıcı pahalı diyor hanımefendi. Kendini eğitmek bile parayla neden iyi ücret almasın ki. Sonuçta çocuğunu emanet ediyorsun o da belli bir sure ve o da bir eğitim kalemi sayılır. Kolejlere milyon liraları verip is gariban bakıcıya gelince yok hırsız yok o bu gibi değerlendirmeler ile yabancı bakıcının önünü acmaya gerek yok. Daha dogrusu bunu yasal yapmalı yani çalıştıracaksa yasal çalıştırsın. 

Yorumlar