Ana içeriğe atla

Sorun futbol değil hala anlamadın mı?

Futbolu onemsizleştirsek hatta yasaklasak hayat daha mı normale döner. Durup bakınca insanın hayır demesi geliyor icinden.  Bizde kamplaşma ruhu var, futbolcularımız takım kamplarını sevmiyor ama hepimiz kamplaşmayı seviyoruz.

Futbolun olup olması değil ana sorun, sorun içimizde alevlenen ve de söndürülmeyen ateşin yanında , kamplaşma duygusu. Empati eksikliğimiz var. 

Mesela futboldan gidersek emek hırsızlığı yapan her futbolcuya kendi takımı ceza verse belki birşeyler düzelir. Hiç kimse kendini yere atan futbolcuyu kınamıyor kendi takımından olunca. 

Futbol olmasa başka uğraşlarda kamplara bölünürduk, baksanıza AKP tek basına yaptıgı tüm eylemlerde birileri tarafından eleştirilirken birileri tarafından da sahip çıkılıyor. 

Aldatma kavramının sadece kadın erkek iliskilerinde olanına ilgi gösteriyor ya da tepki koyuyoruz oysa resmen gönül bağı verdigimiz kişi, topluluk ne varsa bizi aldatıyor. Taraf olma güdümünde aldatilmamizi kolaylaştırmaya yetiyor. Huzurun anahtarı kendimizi digerinin yerine koyabilmekte. Aydınus o maçı oynatsaydi belki de bugün komplo teorisi üretilmezdi. 

Futbolu bugüne kadar ahmak oyunu olarak görenlere de tebrikler demek geliyor içimden isin içinde çarşı olunca 40 yıldır futboldan anlar gibi davranıyorlar. Iktidarda şunu bilmeli secim sandığı tribünde kurulmuyor korkmayın. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi. Athena bu zeki kadının bugünkü Tür

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor. İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum. Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar. Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum. Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish. Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the ha