Öne Çıkan Yayın

Belki de huzur evinin huzuru evlat kucağında yoktur.

Amerikalılar da araştırma yapmış. Yaşlı ebeveyne oğullar mı yoksa kızlar mı iyi bakar diyerek sonra da cevabı bulmuşlar.  Neymiş cevap tabi ki kızlar.  Bunda bizce şaşılacak birşey yok. Aslında bu konu birçok açıdan önemli.  İlk önemli tarafı su ki babalar erkek cocuk isterken anneler koz cocuğu ister. Annelerin ki isteme sebebi de babaların erkek cocuk isteme sebebi de aynıdır hoşça vakit geçirme.  Birçok ebeveyn için gercekten kız yaşlılıkta ve hastalıkta en iyi yardımcıdir. Hastalıkta ki cocuğun yerini oğlan cocuk tutmaz tutamaz; saglıkta ise bakış acısına göre değişir.

Bizim büyüklerimiz güzel dua eder, Allah elden, ayaktan koymasın diye bu dua gercekten de güzel ve yerinde bir duadir. Allah hiç kimseyi muhtaç etmesin. Ben tüm anne ve babalara bir tavsiyede bulunabilirim o da su ki cocukların geleceklerine olduğu kadar kendi geleceklerine de yatırım yapsınlar. 

Birde bizde huzur evlerine önyargı vardır. Ben şimdiden kendi adıma huzur evi seçeneğini gözünüzde tutuyorum. 

Diğer yandan Turk insanın kimi ciddi anlamda vefakarken kimi de gercekten zalim. Anne ve babasına maaşı için bakanlar var. 

Yine Amerika'da yapılan araştırmada denilmiş ki, oğlan evlenene kadar sizin oglunuzdur, kızınız ise hep sizin. 
Bir kere su da bilinmelidir ki; bizim ülkemizde Damat-Kaynana iliskileri daha iyiyken gelin-kaynana iliskileri daha gergindir. Demek ki bizim kızlarımız merhametli değil anaçlar ve erkeklerimiz karşı tarafa karşı daha sempatik ve empatik. 

Aynı zamanda kaynanalar kendi kızlarına daha yakinen, karşı tarafı gelini uzak hatta kimi zaman rakip olarak dahi görürler 
Bunun nedeni de beğenmedikleri kaynamalarının huylarını değiştirmek yerine, kaynana olduklarında onlar gibi olmaları, oysa aynaya bakıp, geçmişlerini hatırlama gayretinde bulunabilseler hersey daha güzel olur. 

Şu da bir gerçektir ki; erkek ne kadar baskın olursa olsun aslında yöneten kadindir ve birçok kez erkek uygulayıcıdır. Yaşlanan anne baba bakımı hep insanın icini acıtacak bir sorun haline gelebilir ama hepimizin içi rahat olsun eden bulur    Nasıl davranirsan sende öyle muamele görürsün.  Ben kendi yaşlılığım için şimdiden hayat felsefem olan kimseye ağız burun eğmek istemediğimden huzurevi seçeneğine olumlu bakıyorum.  Erkeği belki de merhametli kılan bakım sürecinde sadece aktif olarak değil de olumlu bakan olarak yer alması. Erkek genelde elini isten uzak tuttuğu icinde daha merhametli görünüyor olabilir.  


Yorumlar