Öne Çıkan Yayın

Our country is used to be alone

Sanatı da sadece arzularınıza yönelik yaparsanız, muhafazakar sanat olmaz.


Hep derler ya, iyi bir oyuncu her rolü oynamalı sonrasında da hemen devreye bir sevişme sahnesi girer. Oysa her oyuncu her rolü oynamaz, şimdi Şişman bir oyuncu bir Atleti oynamaz diye tartışma çıkmazda , Muhafazakar bir oyuncu neden sevişme sahnesi oynamaz, oynayamaz diye tartışma çıkar. Örnekler daha da çoğaltılabilir, Örneğin nedense yine şişman oyuncunun sevişme sahnesi üstünden gidilmez ve her nedense bazı oyuncular tek rol ile efsane olurken muhafazakar oyuncundan sanatçı çıkması beklenir. Her nedense sanat dediğimizde aklımıza hep aşk, meşk sevişme geliyor, bu yönüyle de zaten muhafazakar sanat olmaz deyip işin içinden çıkıyoruz.

Elbette kabul ediyoruz, Muhafazakarların sınırları ama bu dışlanmalarını gerektirmez gibime geliyor. Dar pencerelerden bakıyoruz olaylara çok dar. Kendimizce sanat tarifi yapıp bunun içini kendi dolduranlar kendilerince dünyaya hakim olduklarını sanıyorlar, oysa Sanat sadece günaha çağırmak değildir, muhafazakarın da sanatı olur ama tanımı kendi yapanların sanat tanımı içine girmez.

Evrensel değerler denilecektir, bugüne kadar evrensel dediğimiz değerlerin sonu hep çıkar ilişkilerine dayanmaktadır. Muhafazakar da kendi sanatı yapabilirler kendi çerçeveleri içinde ama bizde asıl sorun herkes kendi tanımladığı alan yerine karşı tarafta yer almak istiyor.


Yorumlar