Öne Çıkan Yayın

Onlar basini istiyor ama sen kulak ver.

Sevan Nisanyan'I sevmem, o da beni sevmiyordur zaten tanimiyor; ama guzel ozetlemis,Basbakan bir okumali. 1 Mart Tezkeresinden sonra 2.kez darbe yemis oldu.
Asagidan itibaren cumleler Sevan Nisanyan'a ait.
"Bu hükümetin memlekete büyük hizmetleri dokundu dedim. Açimlayayim.
BIR: Memleketi yeniçeri isgalinden kurtardi. Dünya durdukça hayirla yadedilecek bir istir. Ülkeye yapilabilecek en büyük hizmetti. Allah kendilerinden razi olsun.
IKI: Milli geliri üçe katladi. Evet konjonktür iyiydi, temelleri de Kemal Dervis atti, kabul. Ama bu hükümet de cesur ve büyük adimlar atti, bürokrat korkakligina teslim olmadi. En önemlisi: yatirimdan korkmadi. Viyk viyk öten entel takimina çok kulak asmamasi da iyidir bence. Yumurta kirmadan omlet yapilmaz.
ÜÇ: Kürt meselesini hale yola koydu - gibi. Gerçi çok gecikti, yol boyu saçma sapan isler yapti. Halâ da mevzuyu nasil bagladiklari tam belli degil. Ama eskilerin yapamayacagi isti, bunlar yapti görünüyor.
DÖRT: Müsaadenizle bu da bence önemli. Ilk kez bir TC hükümeti bu ülkenin gayrimüslimlerine düsman esiri muamelesi yapmadi. "Biz" demeye gönülleri razi olmadi gerçi, olmaz da, ama en azindan "biz dostuz yabanci" moduna geldiler. Bu da az sey degil, sükrani hak eder.
*
Iki tane de ölümcül zaaf var anilmasi gereken.
Ilki yapisal. AKP kadrolarinin malul oldugu Islamci dünya görüsü, yapisi geregi anti-demokratik ve bölücü bir ideolojidir. Çogulculugu içine sindirmesi güçtür; tarihin anilarini üstünden atmasi daha da güçtür. Çare yok, buna alisacagiz. Çünkü ufukta alternatif yok. Kâh dostluk ve irsad ile, kâh dis gösterip hirlayarak, zarari asgaride tutmaya çalismaktan baska yol görünmüyor simdilik.
Ikinci zaaf konjonktürel. Basbakanin son kullanim tarihi geçmistir.Son iki üç yildir sergiledigi tavirlar, gerçekle bagini koparmis bir iktidar hastasi tablosunu çizmektedir. Herkes için tehlikelidir. Düzelme ihtimali yoktur. Sanirim bir çare bulma zamani gelmistir.
"Gücünün dorugunda" demeyin bana sakin. Liderin kendinden en emin, kibrinin en sahlanmis göründügü an, bazen en zayif oldugu andir. Çavusesku'nun son balkon konusmasini animsa. Honecker'in Berlin Duvarinda göstericilere ates açma emrini verdigi günü düsün. Macbeth'in ve III Richard'in sonlarini oku. Aleme meydan okurken, ayaklari altindan topragin kaydigini fark edemeyecek kadar körlesmislerdi.
Dikkatle izle: ne kadar yalnizlastigini görürsün. Cumhurbaskani ile köprüler atildi. Zaman gazetesi muhalefete geçti. Siyasi rüzgârin her devir sasmaz göstergesi, Nazli Ilicak, yön degistirdi. Bülent Arinç kâh öyle kâh böyle konusup araya gittikçe netlesen bir mesafe koydu. Öteki bakanlar, siyasi konularda mutlak sessizlige gömüldü. Polisle basbakanlik arasinda adi konmamis bir savas var. Bisküvi devleri basbakanla selami sabahi kesti. Partinin Izmir'deki tek umudu, Ertugrul Günay, kazan kaldirdi. Taraf gazetesi kaybedildi. Cem Yilmaz'indan Baskin Oran'ina, Cemil Ipekçi'sine dek dün her türlü hakareti göze alip basbakanin yaninda duran kanaat önderleri, üçer beser, "buraya kadar" noktasina geldiler.
Sahibinin sesi kontenjanindan Bekir Bozdag hariç, yaninda bir Allahin kulu kalmadiysa bu maçi nereye kadar götürebilirsin?
 *
Yalnizlasmanin sonucu ne olur? Arz edeyim.
Suriye politikan fiyaskoya dönüsür. Reyhanli'da dünyayi kandirmaya yeltenip basaramazsin. Düne kadar besleyip palazlandirdigin gruplari "terörist" ilan etmek zorunda kalirsin. Suriye'deki adamlarina Cenevre bileti dahi aldiramazsin.
Zihnin bulanir, alkol yasasi gibi bir saçmaliga imza atarsin. Toplumun bir yarisina hiçbir tatmin ve menfaat saglamadan, öbür yarisini kudurtmayi basarirsin. Tek hamlede, Türkiye'nin yabanci sermaye nezdindeki güvenilirligini sifirlarsin. Yeni Rakiyi satin alan 54 milyar dolarlik bir dünya devini, durduk yerde, ayagindan vurursun.
Aklin sasar, yaptigin köprüye saçma sapan bir ad verirsin. Millet apisip kalir; sen yaptigin is marifetmis gibi babalanmaya devam edersin.
Taksim hadisesinde, basiretsizligin dibini boylarsin. Milli Egitim Bakani Nabi Avci'nin zarifane söyledigi gibi, kirk yil gelse bir araya gelemeyecek kaç tür siyasi akim varsa, Açik Radyo'sundan BDP'sine, LGBT'sinden postalcisina kadar, birbiriyle bulusturursun.
Sevan Nisanyan'i din seysinden mahkûm ettirmenin akil kâri olmadigini idrak edemezsin.
*
Yazik. Hiçbir zaman sevemediysek de, bir zamanlar takdir ettigimiz bir politikaciydi halbuki."
Sent by Vodafone powering my BlackBerry® smartphone


Yorumlar