Ana içeriğe atla

Hem safim belli olsun hem de nefsim doysunhttp://www.medyafaresi.com/haber/98522/magazin-emine-ve-tayyip-erdogan-cumhuriyet-cocuklari-degil.html
Bu roportaji Gulriz Sururi vermis.
Nutuk benim icin indirilen son kitap demis. Aslinda icimizde buna sahip cikmasi gereken ve boyle dusunen cok insan var. Iste bu sebepten bu insanlar Gulriz Sururi'ye sahip cikmalidir. Aslinda en buyuk sorunumuz kendimizi konumlandirma sorunumuz. Gercekleri soylemeyip bahane buluyoruz. Bahane bulmak yerine yapmamiz gereken daha gercekci olmak.

Bugun Turkiye'de Islam'in karsisinda konumlandirilan sey Kemalizm. Bakin tum karsi cikislar, serzenisler, Ataturk'e dayandiriliyor, insanlar Anitkabir'e kosuyor. Bu da dogal cunku Ataturk Bati'ya acik, kanunlarimizi bile Bati'dan getirmis. Turkiye'de Aydin, Elit bir kitle var salon adami olan bir kitle maksatlari belli nedir maksat daha modern bir Turkiye.

Dini az, yuzu batiya donuk. Makyajli kadinlarin ve janti erkeklerin olusturdugu bir Turkiye. Tum hayalleri bu yonde. Cabalar bu amacla.

Hic akillarina gelmedi, cahil gordukleri insanlarin koltuklari kapacaklari.Onlarin Disisleri Bakani Ismail Cem, Cumhurbaskani Ahmet Necdet Sezer, Basbakanlari Bulent Ecevit gibi olmaliydi.
AKP'de bakin Huseyin Celik'e, Ahmet Davudoglu'na, Bekir Bozdag'a, Sadullah Ergin'e, Binali Yildirim'a, avam duruyor onlari temsil etmesi zor bu isimlerin.
Nedense hep ayni noktadayiz, Turbanlinin gogus catalini acmasina itiraz ediyoruz da gogus catali acanin kuran okumasina etmiyoruz hersey isimize geldigi gibi.

AKP iktidara gelmeden once de sorunlarimiz vardi, geldikten sonra da var. Sorunlarimiz iktidarlar degil, yetistirdigimiz pragmatist, adam kayirmaci kusaklar biraz degisim istiyorsak yetistirdiklerimize bakmaliyiz.
Bugun insanlari cildirtan iktidarin degisme ihtimalinin azalmasi, insanlar biliyor ki en azindan Ak Parti Basbakan olene kadar iktidarda bu da onlari amansiz hastaliga yakalanmis bireyler haline getiriyor.

Insanlari Ak Parti'de tutan sey aslinda yetmez ama evet cunku AKP'siz bir Turkiye'de digerlerinin cizdigi pembe dunyada yasanmayacak bunun farkinda AKP secmeni. Istikrar iyi geldi. Herkes sikayetci gibi gorunse de inanin reelde yasam kalitesi dusen cok yok. Ustelik hiz caginin bize ogutledigi surekli degisime ragmen.
Insanlar ev sahibi, araba sahibi. Elbette aclarda var ama onlarin kurtulusu bir baska iktidarda olsaydi onlarda yonelirdi ama yonelmiyorlar cunku biliyorlar. Bugun daha iyi bir Turkiye vaad eden yok.

Ha elbette kendi dunyasindaki adamlari gormek isteyenler var. Onlar icin iyi bir Turkiye ucak da ickilerini yudumlayabilmek belki de ama bazilari icin ucaga binmek yetiyor. Birde bazilariyla bazilari ayni koltukta olmaktan tiksinirken, tiksinilenler esitlilk yakaladiklarini dusunuyorlar.

Nisantasi'nda ya da baska sosyete alanlarda turbanlilar artti deniyor elbette gucun dagilimi degisti ama turbanli da kendine yer bulmaya basladi. Universite alinmayan sadece Imam Hatip'e mahkum olan turbanli bunlardan siyrildi. Dunyaya ortak oldu. Hem safim belli olsun hem de nefsim de doysun moduna girdiler. Dini en azindan simgesel olarak sadece fakirlerin degil ayni zamanda ust gelir duzeyinin de tasiyabilecegini gosterme cabasindalar.

Sent by Vodafone powering my BlackBerry® smartphoneYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor.

İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi.


Athena bu zeki kadının bugünkü Türkiy…

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum.
Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar.

Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum.

Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish.
Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the hand.

Blac…