Ana içeriğe atla

Sadece sanatcilar degil bizde hayatin icinde farkli rollere sahibiz.

Tayfun Atay'in yazisina dayandiracagiz konuyu.

http://m.radikal.com.tr/ArticleDetail.aspx?ArticleID=141907&Continue=1

Sinem Ozturk kendisine gelen sevisme rolunu su an oynadigi dizi olan Huzur isimli diye ayip olmasin diye kabul etmemis. Birde zaten evlenme asamasindaymis.

Bir kere konunun bircok basligi var. Ben sanatci her rolu oynar demiyorum oynamali da demiyorum. Bu her rolun altina mutlaka bir ciplaklik bir sevisme sahnesi konur. Oysa sanat bunlar olmadan da sanattir ha illa koyacaksin koyun ama bunu tercih etmeyenleri de acimasizca elestirmeyin.

Birde dizideki rolle gercek hayati karistiran bir halkimiz var aslinda butun rollerimiz karistiriliyor. Hayatin icindeki diger rollerimizde bir diger rolumuzu etkiliyor. Okuldaki Ogretmen rolu, Hastanedeki doktor rolu, Vekil rolu ve daha bircok rol bize extra sorumluluk yukluyor ve biz O sorumluluklar yonunde davranmaya zorlaniyoruz yasamin tum diger alanlarda. Oysa insanin hamuru aynidir ve herkes ayni hatalari yapabilir. Birinin yapmamasi digerinin yapmamasi engellemez ve konumlarimizda bize ilave bir ahlak yuklemez. Iste bu acidan baktigimizda insanlari rollere hapsetmek yanlis ya da O rolun icinde degerlendirmek yanlis.

Gelelim ahlak iki yuzlulugumuze kadinlarimiz sanatcilari ozel yasamlariyla kinarken erkeklerimiz ise O sevisme sahnelerini izleyen kitle belki de bu karsi cikislar bir mucadelenin urunu elde etme ve elde tutma mucadelesinin urunu.

Hepimiz gun icinde sahip oldugumuz farkli farkli rollere iliskin farkli farkli davranislar yuklenebiliyoruz. Sanatcilari tek bir rolun kisiligi olarak beynimizde canlandirirken bir yandan da aslinda kendimizin sosyal hayatta farkli rolleri oldugunu unutuyoruz.

Hepimiz biri icin es, biri icin evlat biri icin isci, biri icin yolcu, biri icin musteri, biri icin amir olabiliyoruz ve inanin her rolu de farkli oynayabiliyoruz rol deyip de gecmemek lazim.
Sent by Vodafone powering my BlackBerry® smartphone

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor.

İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum.
Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar.

Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum.

Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish.
Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the hand.

Blac…

Bir sevişme sahnesinin pazarlama gücü

Şükran Ovalı diye bir hatun çıkmış, yok öyle ya ben bunları bilmiyorum, televizyona zaman ayırmıyorum gibi klişelere girmeyeceğim, ancak internet bize her şeyden haberdar olmayı öğretiyor, bu hatunun neden bu kadar popüler olduğuna ilk baktığımda sandım ki, bir bulut olsam isimli şarkıyı tekrar bize kazandırdı, ancak hatun kişi sadece sevişmiş, şu dizilerin sevişme sahnelerinin dizi için yarattığı etkiyi başka yaratan bir şey var mı, bilemiyorum. Eleştirmek de istemiyorum, çünkü gerçekten bunu görmeyi tercih ediyoruz. Reyting için kendimizi ne kadar feda edebiliriz bilmiyorum, gerçi sanat için soyunmak kavramı var, iş böyle olunca, kendimizi aklayabilecek bir alan buluyoruz. Blogda ki reyting içinde kendimizden belli fedakârlıklar yapıyoruz, ama her birimiz bu uğurda ölmüyoruz. Sevişme sahneleri bu diziyi benim için gündeme taşırken Melisa Sözen’in de oynadığını öğrenince üzüldüm, Melisa Sözen benim için masumiyetin simgesidir. Masum bir oyuncuyu da kaçırmış olduk.

Eskiden okullarda …