Ana içeriğe atla

Muze Kart ile Istanbul'da hala avantajlisiniz.Muze kart da degisime gidilmis her bir muzeye bir defa girilecekmis. Simdi bu uygulama elestiri aliyor; aslinda muze kart 1 yil gecerli olup her muzeye girilince daha iyiydi vatandas acisindan. Yeni uygulama eski uygulamanin suistimal edilmesi uzerine konulmus. Nasil suistimal baskasinin muze kartiyla muzeye girme gibi. Suistimal edilmistir bizim insanimiz eder. Simdi Muze kartin avantaji halen devam ediyor.

Istanbul ozelinden gidelim en cok suistimal edildigi yerde burasidir. Topkapi ve Ayasofya'nin ikisinin giris fiyati zaten 50 TL, bunun yanina birde ayni yerde bulunan Arkeoloji Muzesini koyarsan 60 TL'lik isi gecen yil 20 TL ucte biri ucretle yerine getiriyorduk. Artik 1 kere girilecekmis. Bir muzeye kac kere girilir cok kere girilir diyenler; bu isi sevenler var. Ama insan mutlu olur tarihi yarimadaya gelip yukaridaki 3 Muzeye girince.
Aslinda bu giris sinirlandirilmasinin getirilme sebebi Kultur Bakanligi, gecen yil ihale yapip muze biletleri bir konsursiyuma devretmesiydi. Yani biletler ozellesti, hatta O konsursiyumun icinde Tursab da var. Baktilar Millet Muze karta talip fiyatlari yukselttiler.

Turistler gecen yil 72 Euro oduyorlardi Muzepass icin, vatandasimiz ise asagi yukari 10 Euro. Amac once vatandasa ulkesini tanitmakti ancak simdi kara donustu. Ha simdi bir baska nokta daha var; muzeye bir kisi fazla girmis ya da eksik girmis onemli mi derseniz onemli cunku asiniyor muzeler. Dolmabahce bugun randevu uygulamasi ile kota koyuyor, Ayasofya icinde ayni durum soz konusu olabilir yakinda, Topkapi Sarayi her zaman populer onunde uzun kuyruklar var. Yigilmayi da onlemek istiyorlar. Muze Kart, muze kartin gecerli oldugu muzelerde kimliginizi vermek suretiyle hemen cikariliyor ve isme cikariliyor. Iste bazi uyaniklar muzeye akrabalarini, arkadaslarini kendi kartlariyla sokuyor.

Ulkenin gelir durumu goz onune aldiginda muze kart da 1 giris belki az olmus ama birseye de degerini vermek lazim, en kendi kartinla baskasini iceri sokuyorsan bu yagmaya girer, bir yanda yagmacilar diger yandan da sinekten yag cikaranlar oldukca ortada bulusmak zor.

Istanbullulara bir baska not Muze Kart, Dolmabahce Sarayi ve Yerabatan Sarayi'nda gecmiyor. Islam Eserleri Muzesi 1 yil tadilatta.

Sent by Vodafone powering my BlackBerry® smartphoneYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor.

İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi.


Athena bu zeki kadının bugünkü Türkiy…

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum.
Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar.

Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum.

Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish.
Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the hand.

Blac…