Ana içeriğe atla

Dilden cikarken belde asagi ineni de var sadece beyin de soyleneni deSoylemedigim kelimeler vardir. Mesela Portokol'u soylemezdim onun yerine kendimi asagilamaktansa sozcugu asagilamayi daha uygun buldum ve portakal sozcugunu sectim. Bu arada istem disi Protokol kelimesini de yanlislikla soyledigim gibi Portokol yazmisim.

Ingilizce Conguralations sozcugu de soylemem onun icin hic bir yabanciyi tebrik edemedim.Belki bu sozcugu de yanlis yazdim emin degilim onu da pek kullanmadim.

Eskiden yazlari koye gittigimizde Sofor kelimesi agzimda ozune done sifor olurdu.

Birde soylerken cekindigim kelimeler vardir. Malum mevsim kis kayak sezonu ama pek ski tour diyesim gelmiyor turistlere. Turistlerden hic kimseye de bunun manasi aciklamadim Turkcedeki garip soylenisi.

Cocukken bana darli veren bir baska sozcuk de Ansiklopedlydi cunku arkadaslar arasinda hem evrili verirdi. Birde Ingilizce'de Dessert tatli ve col ikilemini yasadigim zaman coktur.

Birde bulundugunuz ortama gore belaltina evrilen sozcukler vardir ve onlarin sayisi coktur. Dogru yerde dogru sozcugu kullanmaya gayret etmek gerek.

Bir baska Ingilizce kelimede Appreciated kelimesidir bunu da soylerken sirtimdan ter akar dolaysiyla kullanmam.

Turkce yine iki sessiz harfi yanyana getiren prli sozcuklerin bir cogunu dogru tellaffuz edemem.
Sent by Vodafone powering my BlackBerry® smartphone

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor.

İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi.


Athena bu zeki kadının bugünkü Türkiy…

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum.
Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar.

Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum.

Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish.
Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the hand.

Blac…