Ana içeriğe atla

Pier Loti tepesine Osmanli Formasi asildi.

Eksi sozlukte 14 Mart 1453 yilinda oynanacak olan Bizans Imparatorlugu- Osmanli Imparatorlugu macini yazmam istenmis; O zaman bizde yazalim.

Karsilama Halic'teki Pier Loti tepesinde yapiliyor. Tribunler tiklim tiklim dolu. Bizanslilar Mezarlik tarafina bakan kalede Osmanlilar Ataturk Koprusune. Saha yari yariya bolunmus vaziyette. Macin hakemligi icin Uzun Hasan gorevlendirilmis. Yardimciliklarini ise Papa Jean Paul, Imam Aksemettin ve Fransa Krali Fransua yapiyor.

Karsilamanin ilk 5 dakikasi her iki takiminda birbirini tartmasi seklinde geciyor. Osmanli Kalesinde Rumeli etliyken defansta ki Anadolu'da basarili gorunuyor. Bizans'in kalesinde ise Ayasofya var. Bizans da ayrica Kariye'de dikkat cekici bir oyun ortaya koymakta.

Mac ilerledikce Osmanli sag kanattan ataklar yapiyor; Sag Kanat oyuncusu Gemi Halic etkin; zaman zaman Osmanli'nin Macar oyuncusu Urban'in etkili sutlarini da goruyoruz.

Macin 32. Dakikasinda Urban'in uzaktan sutu kaleci Ayasofya'yi gecip Bizans kalesine yuvarlandi. Durum simdi 1-0. Gelen golden sonra Bizans'in Roma takiminda oynayan Totti Galilani oyunda kendini gostermeye basladi. Orta sahanin Taksim cizgisini ve Eminonu cizgisini kontrol altina Bizans Totti Galliani'nin cabalariyla beraberligi buldu.

Macin 43.dakikasinda Anadolu Hisarini nefis bir hareketle gecen Totti ardindan Rumelihisarinin ustunden asirttigi topla maci 1-1'e getirdi.

Teknik Direktor Fatih Sultan Mehmet 2.yariya oyuna Ulubatli Hasan'I alarak basladi. Forveti de ucleyen Fatih ileride Hasan, Urban ve Yigit Mehmet'I oynatmaya basladi.

Oyun taktigini 3-5-2'den 3-4-3'e cevirdi. Bizans ise ayni kadrosuyla sahada yerini aliyor. Macin devre arasinda Mehter Dinletisi gerceklesti.
Macin 70.dakikasinda Urban'in nefis pasiyla kale onune inen Ulubatli Hasan Bizanslilar tarafindan dusurulunce Hakem Penalti noktasini gosterdi ve Karsilama 2-1 Osmanli Imparatorlugunun ustunlugu ile sona erdi.
Sent by Vodafone powering my BlackBerry® smartphone

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi. Athena bu zeki kadının bugünkü Tür

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor. İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum. Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar. Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum. Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish. Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the ha