Ana içeriğe atla

Bir avuc topeak ustune yukselen Avmler bizi ciceklerden ayirdi.


Topraga Asik Veysel gibi bakabilseydik cicekler dikerdik ustune Gokdenler yerine. Geldigimiz yer doydugumuz yer toprakti ve donecegimiz yerde oysa biz topragi incittik; buz parcasina cevirdik. Sicakligini anladik; beton haline getirdik. Askimiza yarimize makyaj yaptik o artik koylu guzeli degil; ustunde Avmler olan bir beton yigini.

Dost dost diye nicesine sarildim
Benim sadik yarim kara topraktir
Beyhude dolandim bosa yoruldum
Benim sadik yarim kara topraktir

Nice güzellere baglandim kaldim
Ne bir vefa gördüm ne faydalandim
Her türlü istegim topraktan aldim
Benim sadik yarim kara topraktir

Koyun verdi, kuzu verdi, süt verdi
Yemek verdi, ekmek verdi, et verdi
Kazma ile dövmeyince kit verdi
Benim sadik yarim kara topraktir

Adem'den bu deme neslim getirdi
Bana türlü türlü meyva yetirdi
Her gün beni tepesinde götürdü
Benim sadik yarim kara topraktir

Karnin yardim kazma inen belinen
Yüzüm yirttim tirnaginan elinen
Yine beni karsiladi gülünen
Benim sadik yarim kara topraktir

Iskence yaptikça bana gülerdi
Bunda yalan yoktur herkes gördü
Bir çekirdek verdim dört bostan verdi
Benim sadik yarim kara topraktir

Havaya bakarsam hava alirim
Topraga bakarsam dua alirim
Topraktan ayrilsam nerde kalirim
Benim sadik yarim kara topraktir

Dilegin varsa dile Allah'tan
Almak için uzak gitme topraktan
Cömertlik topraga verilmis Hakk'tan
Benim sadik yarim kara topraktir

Hakikat ararsan açik bir nokta
Allah kula yakin kul da Allah'a
Hakk'in gizli hazinesi toprakta
Benim sadik yarim kara topraktir

Benim kusurlarim toprak gizliyor
Merhem çalip yaralarim düzlüyor
Kolun açmis yollarimi gözlüyor
Benim sadik yarim kara topraktir

Her kim ki bu sirra olursa mashar
Birakir dünyaya ölmez bir eser
Gün gelir Veysel'i bagrina basar
Benim sadik yarim kara topraktir
Sent by Vodafone powering my BlackBerry® smartphone

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi.


Athena bu zeki kadının bugünkü Türkiy…

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor.

İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum.
Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar.

Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum.

Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish.
Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the hand.

Blac…