Ana içeriğe atla

Cern,Higgs Bozonu,Tanri Parçacigi bulmus biz ise Allah ise yetiniyoruz mutluyuz.Biz her konuda konusmayi severiz. Benim en zor anladigim sey her zaman icin bilimsel konular olmustur; ancak insanlarin bazilari bu konulara oldukca atesli yaklasirlar; hatta butun dunyayi bilimle aciklar ancak biz isi kolay kilmisizdir; tanri var deriz yaratti deriz; ama tanri da isini kurallar cercevesinde yapar. Belli olaylar belli sonuclar verir.

Cern oldukca duydugumuz bir yer; Isvicre'de. 1954'te kurulmus bir fizik labaratuari burada Higgs Bozonu diye bir atom parcacigi bulunmus ve bu parcacik ayni zamanda tanri parcacigi adini aliyor; maddeye kutlesini veren parcacik olarak anlamlandiriliyor.

Simdi bu bilim adamlari icin heyecan verici ama bazi vatandas icinse degeri yok onlar zaten tanri ile acikliyor durumu. Bu isler elbette onemli islerdir ama hayat basittir bu kadar onemle aciklamaya gerek yoktur. Oradaki adamda koyde bir cobanda ayni egilimleri farkli yasarlar ama sonucta gittigimiz yer farklidir.

Aslinda hayati bu kadar anlamli kilmanin nedeni insanin kendisini digerinden ustun kilma cabasi. Elbette bu Bozon hakkinda milyonlarca makale yazilacak ve belki de milyonlarca kisi de degisik anlamlar yukleyecek; mesela Turkler Boynoz, Bizon, Bidon deyip dalga da gececekler. Bizim onemli beyaz yakalilar birseyler bulmuslar ve de onun hakkinda kendi bilgeliklerini ortaya koyuyorlar; bende soyle bagliyim olayi; Bir bildigim varsa o da hicbirsey bilmedigimdir ve eklersem Tani'ya da inaniyorum.Daha dogrusu benim icin Allah her daim; Tanri laiklerin kendilerinin dinle mesafesini gostermek icin kullandiklari ve kendilerini Allah Kahretsin ve Allah korusun lafindan vazgeciremeyen sozcuktur.

Sent by Vodafone powering my BlackBerry® smartphone

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor.

İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi.


Athena bu zeki kadının bugünkü Türkiy…

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum.
Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar.

Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum.

Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish.
Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the hand.

Blac…