Öne Çıkan Yayın

Our country is used to be alone

Hem sarı lacivert hem de siyahSüper Final maçları bugün resmen başladı, bu başlayan maçlarla derbi maça doyma şansımız olacak. Nerdeyse hergün bir derbi var gibi. Bugün Fenerbahçe-Trabzon yarın Beşiktaş-Galatasaray.

TRT stadyum Fenerbahçe ve Trabzon forması veriyor. Yalnız Fenerbahçe'den Emre'yi seçmişler. Yanlış seçim çünkü Zokora Emre'nin kendisine Pis Zenci dediğini ifade ediyor. Emre bunu söylemiş olabilir, Söylemesi kuvvetle muhtemel bir insan. Ancak bazı sözcükler alışkanlıkla edilir, Pis Zenci Emre'nin bu sebeple kullandığı bir ifadedir. Peki Türkiye'de doğan bir futbolcu buna nasıl alışır ya Amerikan filmlerinden ya da İngiltere'den. Türk'ten ırkçı çıkmaz diyemeyiz, o kadar çok gruplaşıyoruz ki, Irkçı değiliz demek yanlış ve yalan olur. Ancak bence Zenci oyuncular kimi zaman bunu kullanıyor, yani kendilerine edilen her hakareti ırkçılığa bağlıyorlar. Pis Zenci de bana göre Pis adam kadar alışkanlıkla söylenmiş bir söz olabilir.

Zokora birde Bülent Yıldırım'a attığı büyük darbeyle maça damgasını vuran adamlardan  biri. Trabzonspor'da Fenerbahçe'de forma giymiş, Serkan Balcı, Burak Yılmaz,Olcan Adın gibi isimler sahadadaydı. Fenerbahçe Baroni ve Sow ile kazandı. Uzaktan şutlar hala Fenerbahçe için önemli.

Yorumlar