Ana içeriğe atla

Cocuklarini Magdur Eden Sistemler Ureten Savaslarin Ulkesi Turkiye28 Subat davasina aslinda bende mudahil olmaliyim ben ve benim gibi bir suru Meslek Liseli; Universite sinav sistemini biz okula basladiktan sonra degistirdier ve bizim Ortaokul biterken Meslek lisesine universiteye gitmesek bile bir meslegimiz olur tezimizi curuttuler. Curuyen bir tez ile biz Meslek lisesinde Universiteye girerken bize goz boyamak icin avantaj sagladilar. Oysa Univeriste sinavinda zaten ben yeteri kadar puan yapmistim. Ek puanim eklenmeden girdigim bolume 13.siradan zaten girebiliyordum; dolaysiyla ek puan isime yaramadi. Hatta Meslek Lisesi oldugum icin 9 Eylul'un Ingilizce ve Fransizca dersler veren Turizm bolumune gidemedim cunku orasi Uygulamali Bilimler fakultesiydi ve meslek lisesi ogrencileri giremiyordu.


8 Yillik zorunlu egitim Imam Hatiplerin onunu kesmek icindi katsayi degisikligi de oyle ama kimse itiraz etmedi; zaten laik kesim hem Imam Hatiplerden nefret ediyordu hem de zaten coklari cok dusuk puanlar ve arti okul odemeleriyle ozel universitelere devam ediyordu. Imam Hatipliler puanlari kesilmesin diye meslek lisesine gidemeyecek ve doktor olmak istiyorlarsa normal liseye gideceklerdi. Boylece dinci, cemaatci genclik onlenecekti. Ancak gozden sunu kacirdilar is genclerin onunu kesmek degil onlarla ilgilenmekti.


Bunu bilen Cemaat zaten yurda gidemeyecek ogrencileri, yoksul ogrencileri yurtlarinda barindirdi. Amaclari gercekten okumak olan bu genclere dini egitimini de verdi; dershanelerde derslerini de. Olan aslinda kendi halinde hayata tutunmaya calisan biz ogrencilere oldu. Bizler zoraki tercihlere zorlandik ve bu savasin kurbani olduk.


Turkiye'de yapilan savaslarin en buyuk kurbani her zaman cocuklar olmustur ve olmaya da devam edecektir. 4+4+4 de Imam Hatip okullarinin onunu acmak icin yapilmistir; rovans alinmistir ama bir daha ki rovans firsatinda yine cocuklar magdur olacaktir.

Sent by Vodafone powering my BlackBerry® smartphone

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi. Athena bu zeki kadının bugünkü Tür

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor. İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum. Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar. Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum. Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish. Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the ha