Ana içeriğe atla

Yasamak icin calismak; calisirken olmek; iscisin sen isci.Bayram Ege Pehlivan (48), Çetin Coşkun (42), Seyfettin Topal (38), Abdurrahman Deniz (42), Sevdin Özen (28), İsa Topal (22), Ahmet Yağal (30), Barış Kıyak (30), Hakim Akçam (46), Fatih Acun (24).
Mitoloji derslerini bana sevdiren Giray Ercenk olmustu. Mitolojiyi bugune kadar getiriyordu. Bizde olaylari daha iyi anliyorduk; o zaman. Yukarida yazilan isimlerin ortak noktalari isci olmalari ve dahasi dun Esenyurt'ta hayatlarini kaybetmeleri. Isci tanri Hepaistos topaldir; Giray Ercenk bize iscilerin o zamandan beridir hakir goruldugunu soylerdi.

Cem Karaca da bize o sarkiyi sevdirmisti. Tamirci Ciragi isimli sarkiyi dinlerken kulak da en cok yankilanan nakarat da iscisin sen isci kal nakaratiydi. Isci olmak solda kimi zaman emekci kavramiyla savunuldu bastaci edildi; kimi zaman isci yerine Usta sozcugu kullanildi. Hepimizin en cok sevdigi ustalardan biri de Yasar Ustaydi.
Basbakan da simdi ustalik doneminde. Turkiye'de isci zaten kendini gelistirmesine firsat verilmeyen ve de amele diyerek hor gorulen kesimdir. Kendini gelistiremeyen bu isciler daha da kisarak cocuk yetistirirler ve onlari egiterek sinif atlamanin yolunu bulurlar. Calisma hayatinda yazili olan o kanunlara tam uyanlar aba altindan asgari ucret sopasini gosterip isciyi 701 TL maasa mahkum ederler. Daha fazlasini kazanmak ise daha az hak demektir. Iscilerden bazilari dun olume gitti. Onlar insaat iscisiydi. Ibrahim Tatlises disindakilere pek deger verilmezdi. Simdi 11 kisi olarak oldukleri icin dikkat cekebildiler. Yani toplu olumlerde kayda gecebildiler.


Sent from my BlackBerry® wireless device

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi. Athena bu zeki kadının bugünkü Tür

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor. İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum. Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar. Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum. Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish. Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the ha