Ana içeriğe atla

Sigara aslında göründüğünden çok daha fazlasıydı.



Sigara ile aram hiç olmadı, ama paketlerini sevdim, manalarını da sevdim. Aslında hep hayatımıza ışık tuttuğu anlar oldu sigaranın. Maltepe içip sosyalist olmak da vardı, Parlement sinema kulübünü bekleyip kapitalist olmak da. Malboro karşısında en önemli rakiplerden biriydi Maltepe. Samsun vardı, insanın sigaraya heves etmesini sağlayan en önemli şey, tütün tabakalarıydı, tütün saranlar bizi sigaraya nerdeyse aşık edeceklerdi olmadı. Şarkılar vardı, sigaraya yaklaştıran, Tanju Okan içkim ve sigaram diyordu. Giden birinin kalma süresini bile uzatma gücüne sahipti sigara, son bir sigara iç git gideceksen denmiyor muydu? Sigara hep bir figürdü. Dostlukların başlangıcı, yancılığın icadı hep sigara ileydi. Bir armağandı sigara, bir iki paket sigara ile işinizi gördürme şansınız oluyordu.

Şimdi sigara yasağı var, otobüslerde içilmiyor artık bu yüzden seviniyor insanoğlu, ama sigaranın bir manası da vardı. Sigara birçoğu için delikanlı olmaktı ve birçoğu da delikanlı olmak uğruna başladı sigaraya. Sigara söndürmek bir şiddet biçimiydi, nice kadınların üstünde sigara söndürüldü. Cinsel ilişki de tatmin sonrası içilen sigaraya da methiyeler düzüldü. Sigara'nın da yancısı vardı, ateşin var mı sorusu sigaranın yancısı ateşi hayatımıza ortak etti. Sigara aslında görünen de çok daha fazlasıydı, toplumun gelir durumunu bile yansıtırdı, beyaz kısım fakirleri sarı kısım zenginleri temsil ederdi sanki. Sigaradan birçok sosyal temada çıkar. Bugün uzunu kısası çok değişik şekilde olanları var. Kaçakçılar içinde bir gelir kaynağıydı sigara. Sigara aslında göründüğünden çok daha fazlasıydı.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi. Athena bu zeki kadının bugünkü Tür

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor. İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum. Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar. Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum. Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish. Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the ha