Ana içeriğe atla

Fetih sinemaları da fethetti.
Sonunda gelecekti, geldi derken geldi. İstanbul'un Fethi filmi sinemalarda yerini aldı.Gösterime girdiği saatten güne kadar farklı bir seyirde izleyen film. Bana biraz Yüzüklerin Efendisini hatırlattı, belki daha önce yazan olmuştur ama en aklımda kalan sahne Fatih Sultan Mehmet'in yüzünü elleyen küçük kız oldu, Bill Clinton'ın suratını elleyen çocuk geldi aklıma. Yoksa Fatih Sultan Mehmet ile Bill Clinton eşit mi tutuldu , orayı pek anlayamadık.Birde bazı sahneler gereksiz olmuş, Şehzade Beyazıt'ın ve Fatih Sultan Mehmet'in baba sevgileri abartılmış. Ulubatlı Hasan'ı seviştirmeye ne gerek vardı onu da anlamadık.

Film güzel olmuş, kim ne derse desin etkileyici en azından merak uyandırıyor, gerçek bir olay anlatılıyor, belki bir takım sahneler abartılı bulunabilir, itiraz edilecek noktalar olabilir, ama güzel film. Devrim Evin, Fatih Sultan Mehmet karakterine oldukça yakışmış. İbrahim Çelikkol Ulubatlı Hasan rolünde başarılıyken, Cengiz Coşkun'un canlandırmış olduğu Giovanni Giustiniani karakteriyle çok fazla benzerlik göstermiş o kadar çok benzerler ki beraber savaştıkları sahnede hangisi hangisi kıyafetleri dolaysıyla ayrıldılar. Filmde Ulubatlı Hasan karakterine gereğinden fazla özen gösterilmiş. Çok fazla ön plana çıkarılmış biraz daha geride tutulabilirdi. 

Urban'ın kızı Era hakkında pek bilgimiz yoktu, Dilek Serbest'in oynadığı bu karakter bizde oldukça merak uyandırdı.Erden Alkan, Çandarlı Halil Paşa'nın korkma sahnelerini oldukça iyi canlandırmış. Film birçok filmden esinlenmiş gibi görünse de klasik Türk filmlerinin çok ötesinde o yüzden takdir edilmeli, Fatih'in savaş süresince tepkileri iyi yansıltılmış.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi. Athena bu zeki kadının bugünkü Tür

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor. İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum. Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar. Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum. Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish. Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the ha