Ana içeriğe atla

Ermeni; Turk; Kurt Farketmez Hepimiz Insaniz Diyebilmek.Benim katliamim seninki dover moduna dogru gitmeye basladik. Hocali katliami Ermeni soykirimi iddialari karsisinda alternatif oldu. Bu kimi kesim tarafindan tepki cekti; miliyetciligi korukledi; ama Hepimiz Ermeniyiz sozu de korukluyordu. Yaninda olmanin ifadesi olarak kullanilan Hepimiz Ermeniyiz sozune karsi yine karsi tarafta Hocalili oldu onlarda yaninda olma mesaji verdiler. Her iki tarafta da bu propaganda olarak kullananlar var olmakla beraber is bir sizden bir bizden boyutuna geldi.

Hepimiz Ermeniyiz diyenlerin sloganlarinda hakaret v.s ogesi benim bildigim kadariyla yoktu; Hepimiz Hocaliliyiz da ise pic basta olmak uzere cesitli cevrelerce hakaret sozcukleri kullanildi. Hepimiz Ermeniyiz slogani atanlar daha okumus insanlarken hepimiz Hocaliliyiz diyenler daha siddet egilimli insanlar. Bu iki insan toplulugu da birbirinin siddeti protesto derken sunu diyemediler; Ermeni; Turk; Kurt Farketmez Hepimiz Insaniz. Bunu demeyi basarabilselerdi daha barisci bir dunyada yasardik.

Hepimiz Ermeniyiz diyenler bu gosterilere sasirmamali; cunku muhtac oldugu asil kanin damarlarinda oldugunu dusunen bir ulkede Hepimiz Ermeniyiz sozu bir tepkiye yol acabilirdi ve acti da zaten. Sasilacak bir durum yok; beklenen oldu. Ermenilerinde; baska milletlerinde katliamlari var; bizim ulkemiz kabullenmedigi suclarinda sadece miliyetci refleksini kullanmiyor birde diyorlar ki neden hep biz yargilaniyoruz. Hani simdi bizde de konusuluyor ya hep hukumet karsitlari yargilaniyor diye; iste onun gibi Neden hep Turkiye yargilaniyor; Nazi Almanyasi bile bu kadar protesto gormezken. Bazi insanlarda soykirim olduguna inansa bile neden hep bizim ulkemiz deyip; mazluma sahip cikiyor.Olayin birde bu yonu var.

Sent from my BlackBerry® wireless device

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi. Athena bu zeki kadının bugünkü Tür

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor. İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum. Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar. Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum. Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish. Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the ha