Ana içeriğe atla

Can Bedenden Ciksa da Unutmadik.Gunlerden 01 Subat 1999'du; sabah okula gidecektim; o zamanlar metrobus yoktu; okul Cevizlibag'da; evden otobusle Mecidiyekoy ondan sonra 85 Numarali otobus ile Bakirkoy yapiyorduk. O sabah kalktim ve televizyonu actim; daha bilgisayar hayatimiza yeni girmisti; ama hayatimizda daha onceden olan biri yoktu artik.
13 yil once bugun Baris Manco oldu; nasil oldugune dair iddialarin yani sira, silah ticareti yaptigi da soylendi; ama o sabah Samanyolu TV'de calan sarki olum habercisiydi. Aslinda olumler camilerde okunan Sela ile bildiriliyordu; ama o gunun teknolojisinde sarkiya; sabahin korunde Baris Manco caliyorsa o olum habercisiydi.
Alper Tunga oldu mu; repliginden sonra kafamda Baris Manco oldu mu sorusu donuyordu; sonra olmus ogrendik.

Domates, biber patlican ile herkes yemek yaparken o sarki yapiyordu. Dunyada belki superman vardi ama birde Super Babaanne olsun istiyordu. Hayvanseverligi esek ile anlatirken; evimizden git diyemediklerimizi Zehra ile anlatiyordu. Kara sevdalarimizi; unutamadiklarimizi; gozlerimizdeki yaslari; kalbimizdeki sizlari o anlatiyordu.


Osman ile kavusmayan asklari; Mehmet ile balli cocuklari; Sari Cizmeli Mehmet Aga ile faili meshul olaylari anlatiyordu. Kol dugmelerini bize sevdiren; hepimize topluca ayi dedirten, Ahmet Bey'in ceketinde bize nasibi kismeti anlatan oydu.

Can benden cikmayinca unutmak mumkun degildi; can bedenden cikti ama hala unutmak mumkun degil; her adimda bir sarkisi var.

Sent from my BlackBerry® wireless device

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor.

İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi.


Athena bu zeki kadının bugünkü Türkiy…

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum.
Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar.

Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum.

Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish.
Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the hand.

Blac…