Ana içeriğe atla

Bye Bye FutbolMısır'da bir futbol maçı savaşa döndü. Maç bitti, taraftar sahaya girdi ve ortalık karıştı:
Misir'in El Ehli ile Port Said'in El Masri takımları arasında oynanan maçtan sonra seyircinin sahaya girmesi sonucu tam 73 kisi olmus ve 1000 kisi yaralanmis.

Spor,dostluk baris ve kardesliktir; her yerde bunun vurgusu yapilir; hatta ic savasin icindeki kimi ulkelerin goruntulerinde; hatta savasta magdur olan ulkelerin goruntulerinde futbol oynayan cocuklar vardir. Futbolun sadece futbol olmadigini ozellikle de sike sorusturmasinda ogrenen bizler; Misir'da vuku bulan olaydan sonra buna bir kere inandik.


Misir'in drum bizden kotu; bir ic savasa suruklenmek uzereler. Burada insanlarin sahada olumu var; bu da futbola olumsuz bakanlarin sayisini artiriyor. Oysa bir futbol topu birbirini tanimayan cocuklarin o top etrafinda birlesip birbirlerini tanima firsati bulmalarini sagliyor. Yine futbol farkli siyasi gorusteki insanlari ayni cati altinda toplayabiliyor; ancak bazen tribunlerden sacilan kine de ev sahibi olabiliyorlar.
Futbol maclarinin sahada kalmasini engelleyen aslinda onlarin bir oyundan ote hal almasi ve insanlarin kendi ya da grup iktidarlarinin tescil merkezi haline gelmesi futbolda ki siddeti korukluyor. Bizde ise yangina korukle gitme aliskanligi var.

Sike sorusturmasinda yasiyoruz bunu; normalde sokaga cikmayan insanlari futbol ugruna sokaklara dokulebiliyor. Futbolun gucunu iyi bilenlerde bunu ifade ediyorlar. Kimi siyasi liderler insanlari futbolla uyuttuklarini soyleyebiliyor. Futbolun cazibesi sahada ki mucadelede yatiyor; ama ona her kan bulastiginda hepimizin yuzunun kizarmasi gerekirken bu ucuz oyuncagi elimizden alanlarin ve onu etkiketleyip satanlarin emrine giriyoruz.

Misir'da da anlasilan bu kullanilmis ve futbolun bir kere daha sadece futbol olmadigi kanitlanmis.

Sent from my BlackBerry® wireless device

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor.

İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi.


Athena bu zeki kadının bugünkü Türkiy…

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum.
Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar.

Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum.

Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish.
Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the hand.

Blac…