Ana içeriğe atla

Para-Saadet iliskisi


Bugun bircok kisi internet sitelerinde ve gazete bayilerinde Milli Piyango'dan birsey kazanip; kazanmadiklarina bakiyor hem de heyecanla; en azindan Amorti gelir mi diye bekliyorlar; kimileri de biraz daha fazla kazanabilme pesinde gozlerini 4 acarak bakiyor; cikmaz demediler ve sanslarini denediler.

Para huzur getirir mi; gelmesine yardimci olur; parayla saadet garanti degildir; ama onemli bir etkendir. Borclu bir hayat; yetmeyen maaslar; maaslar ile eslestirilmeyen hayatlar insanlarin arasindaki iliskilerde sorun olusturur. Her ay dusunulen nasil odenecegini belli olmayan borlar yuzden insanlar strese girebilir; her aksam kafalarina,akillarina bunlari getirir. Odenemeyen kredi karti borclari; kavusmayan iki yakalar insani intihara kadar goturur.

Paranin mutluluk getirmedigine iliskin ornekler verilirken; hep Sakip Sabanci'dan dem vurulur; onun engelli ogluna atifta bulunur; oysa Sabanci bu noktada belki de tek zengin ornekken; diger yanda yoksul kesimde daha cok ornek vardir ayni durumda ve bunlar Sabanci kadar sansli degillerdir; cocuklarina o bakimi saglayacak kadar. Ustelik bircok defa param olmasa da daha saglikli bir cocugum olsa diyen Sakip Sabanci hep daha fazla paraya sahip olmak icin calismis; bunun yaninda hayir isleri yapilmistir. Ustelik Sabanci'nin olumuyle Guler Sabanci'nin holdigin basina gecmesiyle; artik Metin Sabanci ornegi de verilmez olmustur.

Bu demek degildir; hersey para icindir; para onemlidir ancak daha da onemlisi insan onurudur; paranin satin aldiklari tukenen ogelerken saglam kisilikler daha kalici ogelerdir. Ancak parayla saadet olmaz demek yanlistir; belki tek basina yeterli degildir; ancak payin buyugune sahiptir. Cok para insani nefsinin isteklerine yonlendirir; ancak temek ihtiyaclari karsilayacak para da lazimdir ve temel ihtiyaclar noktasinda pek de bir uzlasma yoktur.Herkesin temel ihtiyac kavrami baskadir.
Sent from my BlackBerry® wireless device

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi. Athena bu zeki kadının bugünkü Tür

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor. İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum. Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar. Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum. Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish. Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the ha