Ana içeriğe atla

Luiza esta no Canada
Almanlar bu aralar pek bir şey aramamışlar Google Images yani resim bölümünde öyle dikkat çekici bir isim yok.Except for Luiza, who is in Canada; Luiza está no Canadá; Bu bir emlak şirketinin reklam sloganıymış Brezilya'da herkesin diline dolanmış popüler olmuş, Brezilya'nın resim aramalarında ön plandaymış. Reklamcı kendi ailesini kullanmış reklamda demek ki bizim Ali Ağaoğlu'nu pek tanımamışlar. Emlak Şirketi Paraiba şehrinde bulunmaktaymış.

Biz Hrant Dink davası ve Ermenileri konuşurken , Fransızlar ölen Ermeni asıllı tiyatro sanatçısı Rosy Varte'yi konuşmuşlar. Resim aramalarında büyük yükseliş göstermiş, Nicholas Sarkoz'inin çıkışı boşuna değil demek ki, varmış bir hikmeti.

http://news.am/tur/news/89968.html, haber Ermeni ajansında böyle çıkmış.

19 Ocak sabahı Parisliler ve Tiyatro dünyasından isimler Ermeni asıllı Fransız aktris Rosy Varte’a son görevlerini yerine getirmek üzere bir araya geldiler. Nouvelles d’Arménie’nin verdiği habere göre; Charles Aznavour Fas’ta Fransa’ya Ermenistan büyükelçisi Viguen Tchitetchian’la beraber cenaze töreninde hazır bulunmak üzere geldi. Matemli halk sanatçının katafalkı  Jean-Marc Thibault’dan geçerken alkışlarını eksik etmedi. Rosy Varte’ın  eşi Pierre Badel ″Toprağa burada verilmesinden ötürü mutluyum″ dedi.

«France Soir»in verdiği bilgiye göre Türkiye’de doğan yetenekli sanatçı Rosy Varte’a son veda töreni için halk  Paris Ermeni Kilisesinde toplandı. Ayinde Charles Aznavour dışında aktris Marta Mercadlen, komedyen Chantal Ladezu, Catherine Risch ve Elizabeth Burjin de hazır bulundular.
Çokları Rosy Varte’ı 1985-1993 yıllarında rol aldığı ″Maguy″  dizi filmiyle hatırlayacak. Sanatçı filmde Jean-Marc Thibault ve Marta Vilyalong’la oynamaktaydı.

14 Ocak’ta hayata veda eden Rosy Varte sadece tv dizi filmlerinde değil, rejisörler Jean Renoir, François Truffault, Henri Verneuil (Achod Malakian), Cloude Sote’yle de çalıştı.
Rosy Varte’ın gerçek ismi Nevarte Manouélian olup, 1923 yılında İstanbul’da doğdu. Küçük yaştayken ailesi Fransa’ya göç eti. Jean Vilar’la işbirliği öncesinde Paris’te farklı tiyatrolarda çalıştı. RFI’nin vediği bilgiye göre; Rosy Varte 1971’den itibaren Fransız Komedi Tiyatrosu’yla (Comédie Française) sürekli işbirliğinde bulunmaktaydı. 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor.

İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi.


Athena bu zeki kadının bugünkü Türkiy…

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum.
Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar.

Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum.

Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish.
Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the hand.

Blac…