Ana içeriğe atla

Kimileri icin Karadeniz cosku kimileri icinse kabus dolu.


20 Ocak geliyor; bircogumuz icin haftanin son Cumasi ancak ogrenciler icin bir yari yilin kapanis curcunasi. Simdi ellerine kalem almis takdir-tesekkur hesaplamasi yapan ogrencilerimiz var. Hatta lobi calismasi yapip; hangi hocaya gitsek de bir kac barem ortalamamiz yukselse diye hesap edenlerde vardir. Bunun yaninda bazilariysa dilek dileme, caput baglama, yatira gitme, cami hocasina gitme gibi eylemler pesinde.

Takdir-Tesekkur bir ogrenci icin onemlidir; cunku hediyeye donusturulme ozelligi vardir. Hatta bazi anne-babalar Allaadin'in sihirli lambasi moduna girip dile benden ne dilersen modundadilar. Bu ogrenciler Akdeniz-Karadeniz karneleri isteriz modundayken; bir baska grup ise yastadadir; onlarinda gelecek zayiflarla Karadeniz'de gemileri batacaktir; karaya oturan Italya'da ki gemi ya da ne bileyim Titanik degildir onemli olan; onlarin simdiki derdi; karne ve bu karne sonucu karneyle izin alinabilecek bir tatil periyoduna gireceklerdir.
Olcme ve degerlendirmenin her zaman dogru yapilamadigi egitim-ogretim sistemimizde bircok ogrenci haksiz olcum kurbani olmakta; bircogu da ezberci olmakla bilmeyi hatta caliskan olmayi karistirmaktadir.

Bizim icinse 15 tatil ya da Somestr kapanan okullar trafigin biraz azalma umudu demektir. Diger yandan nacizane bizde en son Somestr tatilimize 1997 yilinda ciktik; turizm ogrencisi oldugumuzdan bizim tatiller sonraki yillarda daha kisa oldu. Takdir-Tesekkur aldigimiz bircok donem oldu; sanirim Matematigin zayif geldigi Ortaokul 2 haric; hep takdir aldik. Belki lisede bir kac fireyle Tesekkur'e donmusuzdur.Simdi meslek acisindan 15 tatil bize yarattigi sikinti ise Uludag otellerinden tek gece konaklama alamamaktir; yoksa baska bir sikintimiz yoktur. Uludag otelleri minimum 4-5 gece konaklama istemektedir.
Bu somestrde coskuyla zaferini kutlayanlara da; Karadeniz de gemileri karaya oturanlara da iyi tatiller dileriz.

Sent from my BlackBerry® wireless device

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Şerefsizlik de insani bir özellik.

İroniler ülkesinde yaşıyoruz, gerçekten ironik, ülkeyi yönetmeye talip olan bir Partinin Başkanı, Mustafa Destici çıkıyor diyor ki bize yumruk atana biz Kurşu atarız buna benzer birşey, Ne kadar bayağı ne kadar pespaye. Bu ülkeye gerçekten yazık, belli noktalara gelmiş adamların belli vasıflara sahip olması gerekiyor.

İroniler bitmez, hikayesi çok bu ülkenin her gün yenisi yazılıyor ve ekleniyor bu hikayelere; ama şaşırtmıyor, battığımız pislik büyük gerçekten çok büyük ama bu battığımız pisliğin en büyük nedeni hepimizin ahlaklı gözükmek istemesi. Oysa şerefsizlik de bir sıfat ve içimizden bazıları bende dahil şerefsiz olabiliriz, ahlaklı davranmak için önce ne olduğumuzu kabul etmek önemli.

Türkiye’de tanrıça var mı?

Yunan tanrıçalarını bugünün Türkiye’sinin güzel kadınlarına uyarlama gibi bir fikir geldi aklımıza, bu asla saygısızlık olarak algılanmamalı, sadece mitolojiyi günümüzle birleştirip, daha anlaşılır hale getirmek gerek. Andromakhe Hektor’un karısı, bugünkü karşılığını bulmak istersek Türkiye’de kim onunla aynı kaderi paylaşmak ister ki, kocasını savaşta kaybetmiş, oğlunu kaybetmiş, Türkiye’de bu tanıma uyan bir kadın var mı diye düşünüyorum, galiba yok. Burası boş kaldı, öneriler varsa alabiliriz. Afrodit diğer adıyla Venüs kim ne derse desin Türkiye’nin Afroditi bence Banu Alkan değil Hülya Avşar’dır. Bu konuda birçok tartışma yapılıp farklı adaylar gösterilebilir, ancak Hülya Avşar hep bir fenomendir ve öyle de kalacaktır. Artemis av tanrıçası, biraz Amazonluğu çağrıştırıyor buraya en yakın isim de bana göre Perihan Mağden’dir. Perihan Mağden’i özlüyoruz. Aslında edebiyat dünyasında Perihan Mağden ve Elif Şafak arasında gizli bir rekabet var gibi.


Athena bu zeki kadının bugünkü Türkiy…

Ojeli eller ile rezil olunabilir.

Siyaset ve spor yazmaktan bıkıp usanıyor insan, zaten kendini tekrar eden konular, yıllar geçince bakıyorsun aslında aynı şeyleri konuşmuşsun. Bende Ojeden bahsetmek istiyorum.
Ojeli elller genellikle güzel oluyor, siyah oje, kırmızı oje, beyaz oje yakışan ojeler, ama bazen öyle ojeler sürüyor ki kadınlar, anlamak mümkün değil, elin bütün ihtişamını götürdüğü gibi göz zevkininde içine edebiliyorlar.

Siyah, Kırmızı ve Beyaz favorim. Kozmetik ile çok uzak aramız yakınında bile geçmiyoruz. Bakışlarımızın yargısıyla yazıyoruz. Yoksa hani moda falan hak getire, bakışların yargısı da ne kadar doğru bilemiyorum.

Tired of writing politics and sports, people are already repeating themselves. I want to talk about nail polish.
Hands with nail polish are usually beautiful, black nail polish, red nail polish, white nail polish that suits well, but sometimes such nail polish lasts that women are not able to understand, they can get into the eye pleasure as they take all the glory of the hand.

Blac…